Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 55-43 (κορασίδες-6η αγων.2018/2019)

Νίκη για την ομάδα μας επί του Ηρακλή 2000, με σκορ 55-43.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, αλλά ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα “σερί” που έτρεχαν οι δύο ομάδες : στο αρχικό μας προβάδισμα με 7-2 απάντησαν οι αντίπαλοι και προηγήθηκαν με 7-8, ενώ στην συνέχεια τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα απάντησαν με ένα 10-0 και περάσαμε μπροστά με 17-8. Άμεση απάντηση των αντιπάλων με ένα 0-9 και το σκορ έγινε 17-17, και αμέσως ένα δικό μας 6-0 έκανε στο 23-17 !!!!

Με την αρχή του β΄ημιχρόνου προηγηθήκαμε με +10 (28-18), με την Τσαούση να αποσύρεται στον πάγκο με 4 φάουλ, έχοντας ήδη πετύχει 12 πόντους. Η απουσία της στην επίθεση όμως δεν φάνηκε, μιας και Ψαρού & Δρόσου Στ. πέτυχαν 12 και 13 πόντους αντίστοιχα. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού ήμασταν μόνιμα μπροστά στο σκορ ελέγχοντας τον αγώνα, κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Υ.Γ. Ίσως η φάση του αγώνα έγινε προς το τέλος του 4ου δεκαλέπτου : οι αντίπαλοι είχαν την επαναφορά από τα πλάγια, με 2” για την λήξη της επίθεσή τους. Με την επαναφορά έκλεψε την μπάλα η Μαριέττα Πιτταρά , και σχεδόν από το κέντρο σούταρε (νομίζοντας πως λήγει ο αγώνας) ευστοχώντας σε ένα απίθανο -αλλά και τυχερό- τρίποντο !!!!

Επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας με τον Ιπποκράτη.

Δεκάλεπτα: 9-8, 23-18, 39-32, 55-43

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Μαριέττα Πιτταρά 5(1)  , Σκαρταδου Θ., Μαλάϊ Αριόλα, Δρόσου Στεργία  13(3) ,  Χατζηδαυίδ Ανθή 3 , Παναγιωτοπούλου Δήμητρα 4, Χατζηκαλύμνιου Μαίρη 6,  Ψαρού Τάνια 12, Κοκουφτοπούλου, Σπυρου Ελευθερία, Γκούτρα , Τσαούση 12

Total Page Visits: 656 - Today Page Visits: 1