Α.Ε. Δικαίου – Ζέφυρος 56-52 (7η αγων. ανδρών 2009/2010)

Μερικές φορές πρέπει να…..πιάσεις πάτο για να μπορέσεις να σταθείς στα πόδια σου. Αυτό επιβεβαιώθηκε χτες το βράδυ από την ομάδα μας, νικώντας τον Ζέφυρο 56-52 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έπρεπε να φτάσει το τέλος του πρώτου γύρου, η ομάδα μας να κάνει 6 σερί ήττες, να μην προλαβαίνει να μετράει απουσίες και να κατεβαίνει σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν με μόλις 7 παίχτες, για να γευτούμε την χαρά της νίκης !

Τα προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει ο Βαγγέλης Κουζουκάκης πολλά : άσχημη πορεία μέχρι τώρα, κακή ψυχολογία και απόντες οι Γιάννου, Διακαναστάσης, Μπακόπουλος, Αλεξανδρής, Πίτσης και Αντωνόπουλος (έλλειπε σε απαγγελματικό ταξίδι και έχασε την πτήση από Αθήνα, απουσιάζοντας από παιχνίδι της ομάδας ύστερα από 3 χρόνια !!!) .

Κανείς δεν υπολόγιζε όμως το….γυαλισμένο μάτι των υπολοίπων παιχτών, οποίοι έπαιξαν και για τους απόντες συμπαίκτες τους. Το ξεκίνημα του αγώνα τα λέει όλα : 15-2 (οι 2 πόντοι του Ζέφυρου με βολές!) το πρώτο δεκάλεπτο με τρομερή άμυνα, αλληλοκάλυψη και καλές επιλογές στην επίθεση.

Οι αντίπαλοι υποτίμησαν σαφώς την ομάδα μας, αλλά το…..κακό γι’ αυτούς συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, μιας και οι παίχτες μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό : 24-9 το ημίχρονο !!!! Δηλαδή σε 20′ λεπτά αγώνα δεχτήκαμε μονοψήφιο αριθμό πόντων !!!!

Στο 2ο ημίχρονο ήταν φανερό πως η ψυχολογία ήταν στα ύψη, αλλά η σωματική κούραση επέτρεψε στους αντιπάλους να πλησιάσουν στο σκορ και να μειώσουν σε 3 πόντους την διαφορά. Νέο επιθετικό ξέσπασμα και η διαφορά ξανά στους 10. Έτσι πήγαινε το παιχνίδι μέχρι την λήξη του, όταν και οι αντίπαλοι άρχισαν να σταματούν τον χρόνο στέλνοντας τους παίχτες μας στις βολές. Εκεί, η ψυχραιμία του Θανάση Μολυβιάτη (4 στις 4) και του Βαγγέλη Τσιαφίτσα (2 στις 2) κράτησαν την ομάδα μας μπροστά στο σκορ και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίχτες μας ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Από την ομάδα μας ξεχώρισαν ο Θανάσης Μολυβιάτης που οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδα μας, ο Βαγγέλης Τσιαφίτσας , ο Κώστας Πολίτης και ο Γιώργος Μανώλας που έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και πέτυχαν καθοριστικούς πόντους στην επίθεση, Γιάννης Μάμος με τα εκπληκτικά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, ο Αλέξανδρος Βόκοτας και ο Ανδρέας Σταυρόπουλος που κέρδισαν όλες τις εναέριες μονομαχίες !

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΤΑ !!!! Διότι δεν θα μπορούσε να υστερήσει κανένας σε ένα τέτοιο παιχνίδι…..

Δεκάλεπτα: 15-2, 24-9, 38-32, 56-52

Α.Ε. Δικαίου (Κουζουκάκης): Τσιαφίτσας 13(2), Πολίτης 8(1), Μάμος, Μολυβιάτης 12, Μανώλας 4, Βόκοτας 6, Σταυρόπουλος 13(2)

Ζεφυρος (Μπίλιας): Δημητρίου, Κωστάκης 2, Μορφωπός 8, Πολίτης 9, Ζαφειράκης 6(2), Κούρος Π., Μουκέντι, Εμβέρ 5(1), Αντωνίου 3, Κούρος Ι. 18, Καλαρύτης 1