Ηρακλής 2000-Α.Ε.Δικαίου 66-60 (6η αγων. ανδρών 2009/2010)

Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας στο τοπικό ντέρμπι από τον Ηρακλή 2000 με σκορ 66-60. Το ματς φάνηκε από την αρχή πως θα ήταν άνισο, με την ομάδα μας να παίζει εναντίον…..εφτά !!!

Και αυτό γιατί στο 7′ λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου, αποβλήθηκε -αδίκως- με 2 τεχνικές ο προπονητής της ομάδας μας Βαγγέλης Κουζουκάκης, την ώρα που απλά ζητούσε από τους διαιτητές να σημειωθεί ένα φάουλ που μόλις είχαν σφυρίξει. Οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν το μούδιασμα της ομάδας, που επηρεασμένη από την αποβολή του κόουτς, βρέθηκε πίσω στο σκορ 24-13 στο 1ο δεκάλεπτο. Αυτή η διαφορά έμελε να κρίνει στην ουσία και τον αγώνα, αφού σε όλα τα υπόλοιπα δεκάλεπτα, στα επι μέρους σκορ η ομάδα μας ήταν μπροστά.

Τα παράπονα για την διαιτησία, δεν μένουν μόνο στην αποβολή του κόουτς, αφού σφυρίχτηκαν ακόμα 3 τεχνικές και 2 αντιαθλητικά φάουλ εναντίον μας, αλλά και πολλά “φαλτσοσφυρίγματα”…..

Στο 2ο και το 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ, αλλά την πρόδιδε η κακή της άμυνα και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Η αντεπίθεση διαρκείας έγινε στο 4ο δεκάλεπτο, όταν και βελτιώθηκε η άμυνα, και στην επίθεση με τον -πολύ καλό σήμερα- Παναγιώτη Γιάννου να σημειώνει καθοριστικούς πόντους, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε σε 55-55 με γκολ φάουλ του αρχηγού Γιάννη Αντωνόπουλου.

Στην αμέσως επόμενη φάση η καλή άμυνα απέδωσε και ο Ανδρέας Σταυρόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα μας, αλλά αστόχησε και στις 2 βολές που εκτέλεσε από φάουλ που κέρδισε. Στην συνέχεια η ομάδα μας έκανε συνεχόμενα φάουλ για να σταματήσει το χρόνο, και ο Θανάσης Μολυβιάτης με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα μείωσε σε 63-60, αλλά αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι της ομάδας μας…..

Το Σάββατο ο νυν υπερ παντων αγων, με αντίπαλο τον Ζέφυρο , ώστε να σημειωθεί η πρώτη νίκη για φέτος…..

Δεκάλεπτα: 24-13, 36-27, 53-45, 66-60

Ηρακλής 2000 (Τζομάκας): Χατζησταμάτης 2, Αγρέλλης 3(1), Σάζαλης 16(4), Πιζάνιας 2, Μαυρομάτης 22, Δρόσος Δ. 3, Αυγουστής 16, Κενανόπουλος 2, Παπαδάκης, Διακοπαναγιώτης, Μέρης, Τριτσάρης

Α.Ε. Δικαίου (Κουζουκάκης): Τσιαφίτσας 4, Πολίτης 6(1), Μολυβιάτης 6(1), Αντωνόπουλος 12, Μανώλας 3, Γιάννου 15(3), Αλεξανδρής 4, Σταυρόπουλος 10, Βόκοτας, Μάμος, Πίτσης Σ.

Total Page Visits: 454 - Today Page Visits: 3