Α.Ε.Δικαίου-Γ.Σ.Αφάντου 2005  52-68 (5η αγων. ανδρών 2009/2010)

Α.Ε.Δικαίου-Γ.Σ.Αφάντου 2005 52-68 (5η αγων. ανδρών 2009/2010)

Την ήττα γνώρισε χτες το βράδυ η ομάδα μας από τον Γ.Σ. Αφάντου 2005 στο κλειστό της Κω με σκορ 52-68.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 45λεπτη καθυστέρηση, λόγω αργοπορημένης άφιξης του πλοίου. Αυτό όμως δεν ήταν το μόνο παρατράγουδο της βραδιάς, μιας και η Ροδίτικη ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ με άσπρη εμφάνιση, άσπρες εμφανίσεις όμως -σύμφωνα με την προκήρυξη του πρωταθλήματος- φοράει η γηπεδούχος ομάδα. Το μπέρδεμα ήταν μεγάλο, μιας και θα υπήρχε δυσκολία και από τους παίχτες, αλλά και από τους διαιτητές. Διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων, χωρίς αποτέλεσμα…..Την λύση έδωσε ο….πρόεδρος του Ιπποκράτη, Δήμος Νικολάου, ο οποίος δάνεισε τις κόκκινες εμφανίσεις της ομάδας του στην ομάδα του Αφάντου 2005 και ξεκίνησε του ματς.

Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα, η ομάδα μας μπήκε πολύ νωθρά στον αγώνα και δεν είχε λύσεις στην επίθεση, μιας και μέχρι το 6′ είχαμε πετύχει μόνο 4 πόντους (2 βολές και ένα καλάθι του Αντωνόπουλου). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 7-16 και έτσι από την αρχή η ομάδα μας βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Στο 2ο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Κώστας Πολίτης , αφού με 8 δικούς του πόντους η διαφορά έπεσε στους 5, για να κλείσει στο ημίχρονο με 22-30.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Βαγγέλης Πουζουκάκης άλλαξε την άμυνα του σε 1-4 : προσωπική άμυνα στον Μαϊστρέλη, εναλλάξ ο Πολίτης με τον Αντωνόπουλο, και οι υπόλοιποι 4 άμυνα ζώνης. Αποτέλεσμα; Το βαρύ πυροβολικό των αντιπάλων έμεινε σε όλο το 2ο ημίχρονο στους 2 πόντους, οι ψηλοί μας έλεγχαν την…εναέρια κυκλοφορία παίρνοντας τα ριμπάουντ, καλή οργάνωση από τον Θανάση Μολυβιάτη και καλές επιλογές στην επίθεση έφεραν την ομάδα μας στο -3 (39-42). Αυτή όμως ήταν και η καλύτερη προσπάθεια των παιχτών μας, μιας και σε εκείνο το σημείο όμως, μετά από ταιμ-άουτ που πήρε ο προπονητής του Αφάντου, “φάγαμε” 3 συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και η διαφορά ξαναπήγε στους 9. Η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος και το ματς τελείωσε λίγο πριν τα μεσάνυχτα…..

Καλύτεροι από την ομάδα μας ο  Κώστας Πολίτης (με 17 πόντους και πολύ καλή άμυνα), ο Γιάννης Αντωνόπουλος (καλή άμυνα και 10 ριμπάουντ) και ο -προερχόμενος από τραυματισμό- Ανδρέας Σταυρόπουλος (15 ριμπάουντ).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα μας παραμένει ουραγός και το επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή 2000, αποκτά χαρακτήρα όχι απλώς τελικού, αλλά αγώνα επιβίωσης στην κατηγορία…..

Δεκάλεπτα: 7-16, 22-30, 37-48, 52-68

Α.Ε. Δικαίου (Κουζουκάκης): Τσιαφίτσας 1, Πολίτης 17(2), Μολυβιάτης 5(1), Αντωνόπουλος 12, Πίτσης Σ. 6, Μανώλας, Βόκοτας 3, Σταυρόπουλος 8(1)
Γ.Σ. Αφάντου 2005 (Παπακώστας): Καντής 2, Λιβιεράτος 4, Μαϊστρέλης 10(2), Πολυχρόνης 10, Λαμπρόπουλος 16, Αθανασιάδης 9(1), Νικολής 12, Σπυρόπουλος 4, Μισσού 1

Total Page Visits: 542 - Today Page Visits: 1