Ηρακλής 2000-Α.Ε.Δικαίου 69-56 (1η αγων.παιδικού 2009/2010)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα η παιδική μας ομάδα, χάνοντας στην Καρδάμαινα από τον τοπικό Ηρακλή 2000, με σκορ 69-56.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά με τους παίχτες μας να παίζουν καλό μπάσκετ, να κλέβουν μπάλες, να παίρνουν όλα τα ριμπάουντ και να βγάζουν εύκολους αιφνιδιασμούς.

Έτσι, πήραν γρήγορα μια διαφορά 10 πόντων (5-15) και το δεκάλεπτο έκλεισε το 11-22. Στην συνέχεια όμως, ένα νεκρό διάστημα 6 λεπτών χωρίς πόντο και μια αδικαιολόγητη χαλαρότητα επέτρεψαν στους αντιπάλους να μειώσουν την διαφορά και τελικά να ισοφαρίζουν στην λήξη του ημιχρόνου σε 29-29.

Στο 2ο ημίχρονο το ματς πήγαινε πόντο – πόντο, αλλά οι παίχτες μας είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωση τους και έμεναν κοντά στο σκορ μόνο με ατομικές προσπάθειες. Έτσι -μοιραία-  στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά για τον Ηρακλή πήγε στο +10 και έμεινε μέχρι τέλους.

Στην ομάδα μας στοίχισαν οι πολλές άστοχες βολές, οι βεβιασμένες προσπάθειες στην επίθεση και φυσικά ο….αντίπαλος τοίχος που ακούει στο όνομα Αντώνης Χατζησταμάτης που σταμάτησε στους 38 πόντους.

Δεκάλεπτα : 11-22, 29-29, 50-45, 69-56

Ηρακλής 2000 (Τζομάκας) : Σαρρής, Χατζηγιακουμής, Τόρη, Κοντίτσης, Σκαλτσογιάννης, Χατζησταμάτης, Χατζηάμαλλος, Χατζησεβαστός Β., Πεχλιβανίδης, Χατζησεβαστός Χ., Χωματάς, Καραναστάσης

Α.Ε.Δικαίου : Ζωίδης 9, Κροτήρης 6, Δρόσος Ν., Καλής 16, Πουρτσίδης, Δρόσος Μιχ. 9, Μαλλιάς, Χοχλαστός 3, Παπανικολάου, Κοντογιάννης 13, Γιακουμής, Παπακωνσταντίνου

Total Page Visits: 598 - Today Page Visits: 1