Α.Ε. Δικαίου-Πανιωνιος Λέρου 56-54 (10η αγων. παμπαίδων 2016/2017)

Νίκη γοήτρου πέτυχε σήμερα η ομάδα μας, επί του Πανιωνίου Λέρου με 56-54.

Στο παιχνίδι του 1ου γύρου είχαμε χάσει 57-42 και χρειαζόμασταν νίκη με +16.

Οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νίκο Μαρίνο (πέτυχε 8π. στο 1ο δεκάλεπτο) προηγηθήκαμε 12-3 & το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-11. Στο 16ο λεπτό πήραμε διψήφια διαφορά (24-13) και το ημίχρονο μας βρήκε στο +8 (25-17), με τον  Διονύση Χατζηγιακουμή να δίνει λύσεις στην επίθεση και τον Αποστόλη Κοντό να παίζει πολύ καλή άμυνα.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η κακή μας άμυνα επέτρεψε στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν στο 27′ (30-30), αλλά σε εκείνο το σημείο ένα 3ποντο του Θανάση Βραχνά και η….αφύπνιση του Νίκου Βασιλείου (5 πόντοι), μας έδωσαν ξανά διαφορά 7 πόντων (38-31). Το 4ο δεκάλεπτο ανήκε -σχεδόν- αποκλειστικά στον Νίκο Βασιλείου ,που πέτυχε τους 16 από τους 18 τελευταίους πόντους μας ! Στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 56-46, αλλά τότε οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα έκαναν κάθε πιθανό και απίθανο λάθος, με τους αντιπάλους να το εκμεταλλεύονται και να μειώνουν στο τελικό 56-54……

Δεκάλεπτα: 16-11, 25-17, 38-31, 56-54Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Παρασλαρίδης, Βησσαρίτης, Εψιμάρης, Κοντός 5, Διακαναστάσης, Χατζηγιακουμής 11, Βουδούρης, Βασιλείου 23(3), Μαρίνος Ν. 14, Ατσάς, Βραχνάς 3(1), Κοσσάρης

Total Page Visits: 530 - Today Page Visits: 1