Α.Ε.Δικαίου-Ηρακλής 2000 58-54 (τελικός play off βορείου συγκροτήματος)

Νίκη και πρώτη θέση στο βόρειο συγκρότημα -και φέτος- για την ομάδα μας. Τα ζευγάρια του Final-4: ΑΕ Δικαίου-Διαγόρας & Καλλιθέα-Ηρακλής 2000.

Στο σημερινό παιχνίδι μπήκαμε δυνατά και γρήγορα πήραμε μια μικρή διαφορά, με πολυφωνία στο σκοράρισμα. Στο 2ο δεκάλεπτο Δρόσος , Χατζηγιακουμής και Παρβαντώνης φορτώθηκαν με 3 φάουλ, με τον Δημήτρη Τζομάκα να τους αποσύρει στον πάγκο, αλλά οι Σπανός , Καλής και Τσιλιγκίρης που τους αντικατέστησαν, έπαιξαν καλή άμυνα και το ημίχρονο έκλεισε στο +8 (31-23).

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου “κολλήσαμε” επιθετικά, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να πλησιάσουν στο σκορ, όμως βρήκαμε λύσεις απο Γεωργαδάκη, Τριτσάρης και Χατζηγιακουμή (αντικατέστησε τον τραυματία Καλή).

Το παιχνίδι μέχρι το τέλος ήταν μεγάλο ντέρμπι, μιας και οι αντίπαλοι προσπέρασαν στο σκορ 46-48. Με σουτ 3π. του Χατζηγιακουμή προσπεράσαμε 49-48, δεχθήκαμε 3π. (49-51) και ο Παρβαντώνης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 51-51. Νέο τρίποντο που δεχθήκαμε έκανε το σκορ 51-54. Στην επόμενη επίθεσή μας ο Χατζηγιακουμής μείωσε σε 53-54 μετά από εκπληκτική ασίστ του Δρόσου , μόλις 50” για την λήξη του αγώνα. Στην άμυνά μας καταφέραμε να πάρουμε ξανά την μπάλα και στην επόμενη επίθεση, ξανά ο ο Χατζηγιακουμής εξιλεώθηκε για τα 3 άστοχα τρίποντα του 1ου ημιχρόνου, ευστοχώντας στο κρίσιμο και κάνοντας στο 56-54 !

Οι αντίπαλοι πήραν τάιμ-άουτ για να επαναφέρουν την μπάλα στην επίθεσή τους, όμως με την επαναφορά, ο Τσιλιγκίρης έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεψε την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό 58-54.

Η δράση τώρα μεταφέρεται στην Ρόδο και στο Final-4, που θα γίνει 14-15 Απριλίου στο νέο κλειστό της Καλλιθέας. Οι ημιτελικοί είναι ΑΕ Δικαίου-Διαγόρας & Καλλιθέα-Ηρακλής 2000.

* Και φέτος τελείωσαμε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αήττητοι, με την τελευταία μας ήττα να εντοπίζεται στις 28/03/2015, στον τελικό με τον Ιπποκράτη (86-58).

Δεκάλεπτα: 21-13, 31-23, 43-37, 58-54

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Δρόσος 5(1), Κοντός, ΜανώλαςΓεωργαδάκης 8, Τριτσάρης 15, Σπανός 2, Τσιλιγκίρης 2, Παρβαντώνης 10(2), Αντωνόπουλος  2, Χατζηγιακουμής 14(2), Καλής, Παμπρής

Total Page Visits: 586 - Today Page Visits: 1