Α.Ε. Δικαίου – Ιπποκράτης 61-67 (ανδρικό 2010/2011)

Το αήττητό της έχασε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας 61-67 από τον Ιπποκράτη. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό ποιοτικά, με τις ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ, ευχαριστώντας τον -πολύ- κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, με τον Βαγγέλη Τσιαφίτσα να πετυχαίνει τρίποντο από τα 8 μέτρα στην πρώτη μας επίθεση ! Στην συνέχεια κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να πάρει διαφορά στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναγιώτη Κολέση να πετυχαίνει καλάθι ακριβώς με το άκουσμα της κόρνας !

Στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα μας ήταν πολύ καλή, ενώ αντίθετα η επίθεσή μας…κόλλησε : σε αυτό το σημείο λύσεις έδιναν μόνο ο Κώστας Πολίτης και ο Γιώργος Τρύπας, οι οποίοι πέτυχαν όλους τους πόντους μας (6π. ο Κώστας και 5π. ο Γιώργος). Ετσι, το ημίχρονο μας βρήκε πίσω στο σκορ με 28-31….

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου το επιθετικό μπλάκ-άουτ συνεχίστηκε, με τους αντιπάλους να κάνουν ένα σερί 0-7 και την διαφορά στο -10 για την ομάδα μας….Οι φωνές του Γιάννη Παπούλη στο ταιμ-άουτ έπιασαν τόπο και με 2 βολές του Γιώργου Μανώλα “ξεκολλήσαμε” στην επίθεση. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Γιάννης Αντωνόπουλος που πέτυχε τους 7 από τους 13 πόντους μας σε αυτό το δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 41-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η απόδοση της ομάδας μας ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό, με αποτέλεσμα να περάσουμε μπροστά στο σκορ με 56-54. Σε εκείνο το σημείο είχαμε ένα ανάποδο σφύριγμα που ίσως να άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα : δόθηκε αμυντικό φάουλ (το 4ο του) στον Βαγγέλη Τσιαφίτσα, που ήταν φανερά στημένος για να πάρει το επιθετικό φάουλ….Με τις βολές που εκτέλεσαν οι αντίπαλοι ισοφάρισαν και αναπτερώθηκαν οι ελπίδες τους. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν υπήρχε επιθετικός πλουραλισμός, μιας και οι Τρύπας(14π.) και Αντωνόπουλος (6π.) ήταν οι μόνοι που σκόραραν πετυχαίνοντας όλους τους πόντους μας….Μοιραία ήρθε το τελικό 61-67.

Δεκάλεπτα : 17-14, 28-31, 41-47, 61-67

Α.Ε. Δικαίου (Παπούλης): Τσιαφίτσας 3(1), Πολίτης 8, Τερζόγλου , Τρύπας 25(1), Αντωνόπουλος 19, Μάμος 2, Καλής, Κολέσης 2, Μανώλας 2, Δρόσος Μιχ.

Ιπποκράτης (Πλατέλας): Τόρα, Μαυρομάτης, Μαρίνος, Πλευράκης, Γούναρης, Γκοράτσας, Βουρλούμης, Φωσές, Τσιλιγκίρης, Γιαννούλης

Total Page Visits: 644 - Today Page Visits: 1