ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ – ΕΑΚΑ 63-34 (ΑΝΔΡΙΚΟ 2007/2008)

Μετά από χίλια-μύρια προβλήματα που αντιμετώπισε κατά την διάρκεια της φετινής σεζόν, η ομάδα μας έκλεισε θετικά την αγωνιστική χρονιά.

Με την –ευρεία- νίκη σε βάρος της Ε.Α.ΚΑ. , εξασφαλίστηκε η παραμονή στην Α΄Κατηγορία, όπου θα συμμετάσχει και την σεζόν 2008-2009, μαζί με τις παρακάτω ομάδες : Διαγόρας, Καλλιθέα, Ζέφυρος, Ένωση Ιβίσκου / Ιαλυσού, Ηρακλής 2000, ΓΣ Αφάντου και Ηρακλής Λάρδου.Η καλή μέρα φάνηκε από το πρωί, και με ένα σερί 6-0 στο πρώτο τετράλεπτο, έδειξε στους αντιπάλους ποιος θα είναι το αφεντικό στην συνάντηση αυτή. Με πολύ καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ, και με επιβολή του ρυθμού, μπήκαν οι βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Με αιχμή του δόρατος τους Γιώργο Τρύπα και Κώστα Πολίτη, και πολύ αποτελεσματικούς τους Αντωνόπουλο και Στόϊκο –έλεγχαν τα ριμπάουντ- το σκορ έγινε 22-11 στο 12’ και 27-13 για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-20.Όπως τελείωσε το 2ο, έτσι ξεκίνησε και το 3ο δεκάλεπτο, με ένα σερί 8-0 να κάνει το σκορ 39-20, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού και ο πρώτος πόντος της Ε.Α.ΚΑ. σημειώθηκε στο 25’, με μια βολή του Σάββα. Στην 4η περίοδο υπήρξε η μέγιστη διαφορά των 32 πόντων (61-29, 63-31), όταν ο Γιάννης Παππούλης άρχισε τις αλλαγές, για να κλείσει το σκορ στο τελικό 63-34.Από τους νικητές δεν υστέρησε κανείς, και όλοι αφιέρωσαν την νίκη στον προπονητή της ομάδας.

δεκάλεπτα : 13-7, 31-20(ημ.), 49-26, 63-34

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Μπακόπουλος, Πολίτης 15(2), Τρύπας 18(1), Μολυβιάτης 2, Αντωνόπουλος 12(1), Τριτσάρης 2, Χατζηχαραλάμπους, Διακαναστάσης, Δεπασκουάλ, Παπαδημητρίου 4, Στόικος 10, Πίτσης Θ.

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Τσίγκρας 6, Αλαχούζος Θ., Τσαγκάρης, Κουλλιάς Ε. του Σ. 9(2), Γεωργιάδης 3, Καρδούλιας, Αλαχούζος Γ. 1, Μαύρος 4, Κουλλιάς Ε. του Γ. 8, Ολυμπίτης, Γαβαλάς, Σάββας 3