Α.Ε.Δικαίου-Αίολος Κεφάλου 65-56 (1η αγων. ανδρών 2018/2019)

Ξεκίνημα με το δεξί και στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα μας, με την νίκη 65-56 επί του Αιόλου Κεφάλου.

Ο Δημήτρης Τζομάκας δεν είχε στην διάθεσή του αρκετούς παίχτες : τους στρατευμένους Ηλία Ζωίδη, Στεργιο Λώλο & Γιώργο Θεοδωρόπουλο, τον τραυματία Μιχάλη Χατζηφιλίππου , ενώ απόντες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ήταν ο Νίκος Καλής, ο Θωμάς Τζουρτιζώτης και ο Παύλος Τσιλιγκίρης. Την θέση τους στην 12αδα πήραν οι “μικροί” Νίκος Βασιλείου, Αποστόλης Κοντός και Διονύσης Χατζηγιακουμής, οι οποίοι είχαν θετική παρουσία, ενώ την επανεμφάνισή του -ύστερα από 5 χρόνια- με την φανέλα της ομάδα μας, έκανε ο Μιχάλης Δρόσος.

Με αρχική 5αδα Τριτσάρη , Παρβαντώνη , Μ.Δρόσο , Γεωργαδάκη και Χατζηγιακουμή μπήκαμε πολύ δυνατά και με σοβαρότητα στο παιχνίδι και κλείσαμε το δεκάλεπτο στο +12 (19-7), ενώ στον ίδιο ρυθμό και με πολύ καλή άμυνα το προηγηθήκαμε στο ημίχρονο με +16 (40-24).

Στο 3ο δεκάλεπτο η κούραση έκανε….την εμφάνισή της και με κακές επιστροφές δώσαμε την ευκαιρία στους αντιπάλους να πλησιάσουν και στο 30′ το σκορ ήταν 50-47, αλλά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ξεφύγαμε εκ νέου στο σκορ μέχρι το τελικό 65-56.

Δεκάλεπτα: 19-7, 40-24, 50-47, 65-56

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας):  Νίκος Βασιλείου, Διονύσης Χατζηγιακουμής,Μιχ.Δρόσος 13(3), Μανώλας 3(1), Γεωργαδάκης , Τριτσάρης 20(1), Σπανός , Παρβαντώνης 3(1), Κοντός 3(1), Χατζηγιακουμής 20(1), Αντωνόπουλος  3

Total Page Visits: 588 - Today Page Visits: 1