Α.Ε.Δικαίου-Kαλλιθέα 79-64 (14η αγων. ανδρών 2008/2009)

Την νίκη που οριστικοποίησε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, πέτυχε σήμερα το μεσημέρι η ομάδα μας, επικρατώντας της -ελλιπέστατης- Καλλιθέας με 79-64. Οι Ροδίτες παρουσιάστηκαν στο παρκέ με 5 μόλις παίχτες, αλλά αυτό το γεγονός περισσότερο αποσυντόνισε τους παίχτες μας, οι οποίοι ξεκίνησαν πολύ νωθρά τον αγώνα, υποτιμώντας σαφώς τους αντιπάλους τους. Η Καλλιθέα ξεκίνησε με άμυνα ζώνης και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 16-22. Οι συνεχείς αλλαγές του Βασίλη Κωστόπουλου με ξεκούραστους παίχτες, άρχισαν να γέρνουν την πλάστιγγα προς την ομάδα μας και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η πιο πιεστική άμυνα και οι αιφνιδιασμοί, έφεραν την διαφορά στους 15 πόντους και από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα για την νίκη.

Η νίκη αυτή φέρνει την ομάδα μας ξανά στα play off, για πρώτη φορά μετά το 2006 (και τότε αντίπαλος την τελευταία αγωνιστική ήταν η Καλλιθέα !) και αντίπαλο τον Διαγόρα, ο οποίος τερμάτισε στην 2η θέση του πρωταθλήματος. Στον μεγάλο τελικό θα περάσει η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες.

Δεκάλεπτα: 16-22, 38-32, 61-47, 79-64

Α.Ε. Δικαίου (Κωστόπουλος): Πολίτης 12(2), Τριτσάρης 36(2), Μολυβιάτης 2, Αντωνόπουλος 6, Μανώλας 1, Χαραλαμπόπουλος Σ. 2, Μόσχος 2, Τσιάτσιος, Στόικος 5, Παμπός 13

Καλλιθέα (Μαρκάκης): Φώτης 16(4), Πήλος 10, Κωστάκης 9, Τσαλίκης 19(2), Κωνσταντινίδης 10

Total Page Visits: 574 - Today Page Visits: 1