Διαγόρας – A.E. Δικαίου 96-51 (game 1 play-off ανδρών 2008/2009)

Με μοναδικό κέρδος την εμπειρία που αποκόμισαν με την συμμετοχή τους οι 5 παίδες της δωδεκάδας (Ζαϊμάκης, Ζωίδης, Κοντογιάννης Στέφανος, Κοντογιάννης Γιώργος, Καλής) έγινε ο 1ος αγώνας των play off όπου ήρθε και η -φυσιολογική- ήττα από τον Διαγόρα με σκορ 96-51.

Η ομάδα μας εμφανίστηκε ελλιπέστατη και χωρίς ψηλούς στην “τέντα”, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα (36-8 το 1ο δεκάλεπτο), αλλά στην συνέχεια σοβαρεύτηκε και βρήκε επιθετικές λύσεις. Η διαφορά που πήρε ο Διαγόρας διατηρήθηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την ομάδα μας να κυνηγάει συνεχώς στο σκορ και το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν να φτάσει στο -20 την διαφορά…..

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε εύκολα στο 4ο δεκάλεπτο, όταν ο Βασίλης Κωστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίδες, οι οποίοι δεν γλίτωσαν το μπουγέλωμα στα αποδυτήρια από τους συμπαίκτες τους, αφού έτσι πήραν το βάπτισμα του πυρός στην ανδρική ομάδα !!!

Ο 2ος αγώνας θα γίνει το επόμενο Σαββατοκύριακο και σε περίπτωση νίκης του Διαγόρα θα περάσει στον τελικό, ενώ σε περίπτωση νίκης της ομάδας μας θα οδηγηθούμε σε τρίτο -και τελευταίο- παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 36-8, 50-22, 68-45, 96-51

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Μπαρνς, Πουζουκάκης 8(2), Μαρουλλάκης 12(2), Νεραντζάκης 17(2), Οικονόμου 4, Κούκιαλι, Μαυροματίδης 15(1), Δούβαλης 19, Ζαμαντάκης 6, Ηλιού 15(1)

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Κωστόπουλος): Ζωίδης 1, Πολίτης 23(3), Ζαϊμάκης, Μολυβιάτης 5(1), Αντωνόπουλος 17(2), Τριτσάρης 1, Μανώλας 4, Μόσχος, Κοντογιάννης Σ., Τσιάτσιος, Κοντογιάννης Φ., Καλής

Total Page Visits: 646 - Today Page Visits: 1