Α.Ε Δικαίου Κω – A.O. Ερμιονίδας 81-62 (14η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Μεγάλη νίκη με 81-62, με εκπληκτική εμφάνιση και πλέον ξεφεύγουμε για τα καλά από σενάρια υποβιβασμού και κοιτάμε ψηλότερα !

Με….ραψωδία τριπόντων (πετύχαμε 16, επίδοση που είχαμε και την 1η αγωνιστική στο Μοσχάτο) αλλά και πολύ καλή άμυνα , πήραμε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα, καλύπτοντας μάλιστα και το -6 που είχαμε χάσει στην Ερμιόνη (σε περίπτωση ισοβαθμίας). Κάνοντας μόλις 6 λάθη και μοιράζοντας 20 ασίστ, το ροζ φύλλο δύσκολα θα έφευγε από τα χέρια μας !

Με τους Χατζηγιακουμή, Δρόσο Μιχ. και Καραθωμά να πετυχαίνουν 4 τρίποντα, μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε 18-10 (στο 6′) και 22-12 (στο 8′). Ο Νίκος Καλής έπαιξε καλή άμυνα στον αντίπαλο ψηλό, αλλά φορτώθηκε με γρήγορα φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο. Η συνέχεια στο σκοράρισμα άνηκε στον Αντώνη Χατζησταμάτη (double double σήμερα με 10 ασίστ και 13 πόντους) ο οποίος με τρίποντο έκανε το 34-24 (5’30” για το ημίχρονο) και 37-26 αμέσως μετά ! Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-37, με την ομάδα μας να έχει πάρει 30 (!!!) πόντους έξω από τα 6,75 !

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπαθώντας να αντιδράσουν μείωσαν στο 53-47, αλλά ήταν η σειρά του Δημήτρη Βάση να κάνει….step up : με 2/2 βολές έκανε το 55-47, με τρομερή ασίστ στον Παντελή Τριτσάρη το σκορ έγινε 57-47, ενώ με μια ακόμα τρομερή έμπνευση του Δημήτρη, ο Παρβαντώνης με τρίποντη βόμβα έκανε το 62-50 !

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ήταν σταθερά στο +10 ενώ μόλις 5′ πριν το τέλος έκανε την 1η εμφάνισή του (μετά από απουσία 2 αγώνων λόγω τραυματισμού ) το βαρύ πυροβολικό της ομάδας μας, Γιώργος Τρύπας ! “Παλιά μου τέχνη κόσκινο” και με 2 τρίποντα (μετά από ισάριθμες ασίστ του Χατζησταμάτη) έκανε το 68-57 και το 74-58, ενώ είχε μεσολαβήσει ένα ακόμα τρίποντο από τον Παρβαντώνη ! Το +20 (81-61) έγινε με καλάθι του (top scorer σήμερα) Δημήτρη Βάση , 43” πριν την λήξη !

Ο Πέτρος Λάμπρου και ο Οδυσσέας Χλαπάνης αγωνίστηκαν πολύ λίγο σήμερα (έχασαν αρκετές προπονήσεις), δεν αγωνίστηκε ο Πασχάλης Δρόσος, ενώ εκτός 12αδας έμεινε ο αρχηγός Γιάννης Γεωργαδάκης, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του και θα είναι έτοιμος στο επόμενο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 27-18, 45-37, 63-53, 81-62

Διαιτητές: Παπαδόπουλος- Παπαγεωργίου

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης):  Δημήτρης Βάση  19(4), Μιχάλης  Δρόσος  7(2),   Γιώργος Τρύπας  6(2),  Παντελής Τριτσάρης 6, Λευτέρης Παρβαντώνης  13(3), Οδυσσέας Χλαπάνης  ,  Γιώργος Χατζηγιακουμής 10(2), Νίκος Καλής  ,  Πασχάλης Δρόσος  ,  Πέτρος Λάμπρου  , Πέτρος Καραθωμάς 7(1), Αντώνης Χατζησταμάτης 13(2)

Α.Ο. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου 23(3), Χονδρόπουλος 6(1), Μπινιάρης 8, Τσιαμπάς 4, Πουλής Α. 4(1), Μπουκουβάλας 1, Κοντογιάννης 15(1), Πουλής Ι. 1