Α.Ο.Ερμιονίδας – Α.Ε. Δικαίου 74-68 (3η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Η πολύ κακή μας παρουσία στην αρχή του αγώνα, στοίχισε στην ομάδα μας την εκτός έδρας ήττα από τον Α.Ο. Ερμιονίδας με σκορ 74-68.

Η αρχική 5αδα (Χατζησταματης, Τρύπας, Καραθωμάς, Λάμπρου, Χατζηγιακουμής) μπήκε νωθρή , με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να προηγηθούν 7-0. Στην συνέχεια ισορροπήσαμε για λίγο το παιχνίδι, μέχρι το 26-12 του δεκαλέπτου.

Στην αρχή του 2ου, με καλή άμυνα τρέξαμε ένα σερί 0-12 , με πρωταγωνιστές τους Παρβαντώνη, Τριτσάρη και Τρύπα να γίνει το σκορ 26-24. Κάποια αμφισβητούμενα φάουλ που χρεωθηκαμε επέτρεψαν στους αντιπάλους (σκόραραν τους 7 από τους 11 πόντους με βολές) να προηγηθούν 37-30 στο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο η πίεση μας αυξήθηκε και με τρίποντο του Τρύπα μειώσαμε στο 42-41. Όμως, πάλι κάποια αβιαστα λάθη μας έφεραν πίσω στο σκορ με -10 (60-50).

Στο 4ο μέρος του αγώνα προσπαθήσαμε να αυξήσουμε την πίεση στην άμυνα ακόμα και όταν βρεθήκαμε πίσω με -11 (69-58 και 71-60 στο 38’), αλλά το τελικό 74-68 έφερε το 2ο φετινό μας κίτρινο φύλλο αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική υποδεχομαστε εντός έδρας την ομάδα του ΠΕΡΑ.

Υ.Γ.1 Ο Δημήτρης Τζομακας δεν είχε δίπλα του στον πάγκο τον Γιάννη Παπούλη, ο οποίος έμεινε στην Κω λόγω ενός σοβαρού προσωπικού προβλήματος.

Υ.Γ. 2 Λόγω τεχνικών προβλημάτων δεν υπήρξε απευθείας μετάδοση μέσω live streaming από τους γηπεδούχους, ενώ έγινε προσπάθεια αναμετάδοσης live του περισσότερου μέρους του παιχνιδιού από την σελίδα μας στο Facebook.

Διαιτητές :Χρήστος Ροδόπουλος – Γιώργος Κηπώσης

Α.Ο. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου 8, Αγγελής 4, Χονδρόπουλος 12(4), Πελεκάνος 22(1), Τσιαμπάς 8, Πουλής Α. 6, Μπουκουβάλας 1, Μπινιάρης 10, Ζώτος 2, Πουλής Ι

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Βάση 12(2) , Κανενόπουλος, Τρύπας  21(4) , Γεωργαδάκης , Τριτσάρης 4  , Παρβαντώνης  4(1),   Λάμπρου 11 , Χατζησταματης 9(1), Χατζηγιακουμής 5(1)  , Δρόσος Πάσχ. 2, Καραθωμάς Π. , Καλής