Α.Ε. Δικαίου – Α.Ο.Πεύκης 85-90  (2η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Α.Ε. Δικαίου – Α.Ο.Πεύκης 85-90 (2η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Υστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι, η ομάδα μας γνώρισε την 1η φετινή ήττα απέναντι στην -εξαιρετική- ομάδα του Α.Ο. Πεύκης, με σκορ 85-90.

Από την αρχή του παιχνιδιού “χτυπήσαμε” στην περιφέρεια, με τους αντιπάλους να μεταφέρουν το παιχνίδι μέσα στην ρακέτα και να προηγούνται με 10-13 στα μέσα του δεκαλέπτου. Λάμπρου και Τριτσάρης μας έβαλαν μπροστά στο σκορ 17-15, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-22.

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου τα τρίποντα που δεχθήκαμε μας έφεραν πίσω με -8 (19-27), αλλά με εξαιρετική άμυνα και αντεπίθεση διαρκείας, φέραμε το ματς στα ίσα (32-32). Με το σκορ στο 34-34, έγινε μια από τις καθοριστικές φάσεις του αγώνα : με τον Σκάνδαλο της Πεύκης να εκτελεί βολές, οι διαιτητές χρέωσαν από μία τεχνική τον Σκάνδαλο και τον Παρβαντώνη (για trash talking όπως έδειξαν), με τον παίχτη μας να αποβάλλεται, μιας και προηγουμένως είχε χρεωθεί -αδίκως- με αντιαθλητικό φάουλ. Η απώλεια του Παρβαντώνη ήταν καθοριστική, γιατί μέχρι εκείνη την στιγμή είχε δώσει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, και με την αποβολή του μειώθηκαν οι επιλογές του Δημήτρη Τζομάκα μέσα στην ρακέτα.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε ακόμα πιο δυνατά και να βρίσκει περισσότερες λύσεις από την περιφέρεια με Τρύπα, Βάση και Χατζησταμάτη. Στα μέσα του δεκαλέπτου τρέξαμε ένα σερί 6-0 και το σκορ έγινε 55-49 (από 49-49) με πρωταγωνιστή τον Πέτρο Λάμπρου, που όμως σε αυτό το σημείο χρεώθηκε με 4ο φάουλ. Ο Γιώργος Τρύπας  με τρίποντο έκανε το 66-56, αλλά σε εκείνο το σημείο κάτι φάνηκε να αλλάζει….από εκείνο το σημείο και μετά οι αντίπαλοι σκοραραν σχεδόν αποκλειστικά με βολές, με ορισμένα από τα σφυρίγματα να χαρακτηρίζονται -στην καλύτερη περίπτωση- “τραβηγμένα”….

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απαγορευτικό για καρδιακούς : Ο Κορκοσούρας με τρίποντο μείωσε σε 69-67, αλλά ο Τρύπας απάντησε (72-67 στο 33’). Το 76-71 έγινε 78-79 με 2 τρίποντα και ένα δίποντο που δεχθήκαμε και ο Λάμπρου με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 79-79. Τρίποντα του Τσακίρη και του Χατζησταμάτη έκαναν το 82-82 (1.47’ πριν το τέλος), ενώ στο 1.32’ με 2/2 βολές ο Αποστολίδης έκανε το 82-84. Στην επόμενη επίθεσή μας ο Τρύπας υπέπεσε σε λάθος και βρεθήκαμε πίσω με 82-85, ενώ στα 52’’ οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν με τον Τσακίρη, αλλά σύμφωνα με τους διαιτητές ο Χατζησταμάτης πάτησε την γραμμή (λάθος σφύριγμα).  Με 2/2 βολές βρεθήκαμε πίσω 82-87 (στα 20’’) και Χατζησταμάτης με τρίποντο στα 11’ μείωσε σε 85-87 ! Στα 8’’ ο Τριτσάρης έκανε καθαρό αντιαθλητικό φάουλ στον Τσακίρη, ο οποίος με μία βολή αρχικά έκανε το 85-88 και με άλλες δύο στα 5’’ διαμόρφωσε το τελικό 85-90…..

Οι απουσίες των Χρύση, Μ.Δρόσου και Καλή (και Παρβαντώνη κατά την διάρκεια του ματς) στοίχισαν στην ομάδα μας, ενώ πολλά λάθη εις βάρος και των δύο ομάδων έκαναν οι διαιτητές. Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας τον Α.Ο. Ερμιονίδας, την επόμενη Κυριακή στις 12:00.

Υ.Γ. 1 : όμορφο το συναίσθημα να αγωνίζεσαι μπροστά σε φίλαθλο κοινό, κάτι το οποίο είχαμε…ξεχάσει λόγω COVID….. Ευχαριστούμε όλους τους φιλάθλους της ομάδα μας , που ενίσχυσαν τις προσπάθειες των παιχτών μας με την φωνή τους , τηρώντας παράλληλα με υπομονή το υγειονομικό πρωτόκολλο !

Υ.Γ. 2 : στο ημίχρονο του αγώνα έγινε κλήρωση για δύο δώρα αξίας 80€, ευγενική προσφορά της pandrosia !!! (φώτο παρακάτω)

Διαιτητές : Κούλης Χ.- Παπαγεωργίου Δ.

Δεκάλεπτα : 19-22, 40-39, 67-61, 85-90

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας / Παπούλης): Βάση 12(2), Τρύπας  18(2) , Γεωργαδάκης , Τριτσάρης   8, Παρβαντώνης  5,  Λάμπρου 15, Χατζησταματης  17(3), Χατζηγιακουμής  6(2) , Δρόσος Πάσχ. , Καραθωμάς Π. 4

Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Κωστάκης): Λέζος 1, Τσακίρης 18(3), Αποστολίδης 9(1), Κορκοσούρας 19(4), Καραδολάμης 10(1), Πατσαντζόπουλος 2, Φιλιππόπουλος 10, Τσούπρος 5(1), Σκάνδαλος 11, Παπανικολόπουλος 5(1)