Α.Ε.Δικαίου-Καλλιθέα 64–65 (3η αγων. ανδρών 2009/2010)

Καθοριστική -για την συνέχεια του πρωταθλήματος- ήττα υπέστη σήμερα το μεσημέρι η ομάδα μας από την Καλλιθέα με σκορ 64-65. Το παιχνίδι ήταν από το ξεκίνημα ντέρμπι, αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Αλέξανδρος Βόκοτας ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Στέργο Αλεξανδρή, ο οποίος πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια κρατούσε την ομάδα μας κοντά στο σκορ.

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-32 υπέρ της Καλλιθέας, αλλά η ανάπαυλα φάνηκε να “ξυπνάει” τους παίχτες μας. Με μπροστάρηδες τον Γιάννη Αντωνόπουλο και τον Θανάση Μολυβιάτη -οι οποίοι πέτυχαν τους 14 από τους 16 πόντους μας στο 3ο δεκάλεπτο- πήραμε μια διαφορά 6 πόντων, την οποία δεν καταφέραμε να κρατήσουμε λόγω των πολλών χαμένων αμυντικών ριμπάουντ.

Το ματς κύλησε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, και φτάνουμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα : 20” για την λήξη και η ομάδα μας χάνει 61-64 και έχει την μπάλα στην κατοχή της. Ο Στέργος Αλεξανδρής -κορυφαίος σήμερα- με εκπληκτικό τρίποντο υπό πίεση ισοφάρισε σε 64-64 και από τον πάγκο δόθηκε εντολή για “καθαρή” άμυνα. Η άμυνα βγήκε, αλλά -δυστυχώς- χάθηκε το ριμπάουντ το οποίο πήρε ο Πήλος και κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για 2 βολές. Στην συνέχεια όμως διαπληκτίστηκε με τον Παναγιώτη Γιάννου, με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο με ντισκαλιφιέ. Ο Πέλλας που μπήκε στην θέση του -αποβληθέντα- Πήλου ευστόχησε στην 2η βολή, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Στην ομάδα μας στοίχησαν οι πολλές απουσίες (Πολίτης, Σταυρόπουλος, Πίτσης, Μανώλας, Αμοιρίδης) και ξεχώρισαν οι Αλεξανδρής, Αντωνόπουλος στο σκοράρισμα, ο Μολυβιάτης στην πολύ καλή οργάνωση του παιχνιδιού και ο Διακαναστάσης στην καλή άμυνα στον Ηλιού (όσο τον μάρκαρε). Η συνέχεια για την ομάδας μας είναι πολύ δύσκολη και χρειάζεται επειγόντως μια νίκη για να “ξεκολλήσει” από τον πάτο της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα : 12-18, 29-32, 45-47, 64-65

Α.Ε. Δικαίου (Βόκοτας): Τσιαφίτσας 8, Μολυβιάτης 9(1), Αντωνόπουλος 16(1), Αλεξανδρής 21(2), Γιάννου 6, Μάμος 4, Διακαναστάσης, Παμπός

Καλλιθέα (Μαρκάκης) : Κλαζίδης, Πλατέλας 10, Ηλιού 25(3), Πήλος 6, Πέλλας 13(2), Ξυπολιάς 8, Τσιμπιρλός, Κιοτού, Καντής 3

Total Page Visits: 543 - Today Page Visits: 1