Ιπποκράτης – Α.Ε.Δικαίου 72-52 (2η αγων. ανδρών 2009/2010)

Την δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες του πρωταθλήματος γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη με 72-52. Στο ξεκίνημα του αγώνα υπήρχαν όλα τα χαρακτηριστικά του τοπικού ντέρμπι : πάθος, δυνατές μονομαχίες, ένταση και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει και το δεκάλεπτο έκλεισε 15-14 για τον Ιπποκράτη. Η ομάδα μας δυνάμωσε την άμυνά της, ενώ στην επίθεση είχε τον  -πολύ καλό σήμερα- Βαγγέλη Τσιαφίτσα να βγάζει τα κάστανα από την φωτιά. Το ημίχρονο έκλεισε με εκπληκτικό τρίποντο του Κώστα Πολίτη, με “κρεμασμένους” 2 αντιπάλους πάνω του, ακριβώς με το άκουσμα της κόρνας !

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ματς-καρμπόν με αυτό της πρώτης αγωνιστικής : κακές επιστροφές στην άμυνα, με την κούραση να κάνει την εμφάνισή της, άσχημες επιλογές στην επίθεση και αδικαιολόγητος εκνευρισμός επέτρεψαν στον Ιπποκράτη να κάνει ένα μεγάλο σερί και να ξεφύγει στο σκορ. Το επιμέρους 30-10 στο τρίτο δεκάλεπτο τα λέει όλα…..

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίχτες του Αλέξανδρου Βόκοτα έκαναν μια τελευταία προσπάθεια, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Δεκάλεπτα : 15-14, 32-35, 62-45, 72-52

Ιπποκράτης (Κανενόπουλος) : Τρύπας 10(2), Πλευράκης, Χαραλαμπόπουλος Γ. 20(1), Γούναρης, Γκοράτσας 4, Χαραλαμπόπουλος Στ. 1, Χρύσης 28(4), Τσιλιγκίρης 7(1)

Α.Ε. Δικαίου (Βόκοτας): Τσιαφίτσας 19(2), Πολίτης 6(2), Μολυβιάτης 6, Αντωνόπουλος 2, Πίτσης Σ. 2, Μανώλας, Γιάννου 11(1), Σταυρόπουλος 6

Total Page Visits: 661 - Today Page Visits: 1