Α.Ε Δικαίου Κω – Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου 93-53 (16η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Την 7η φετινή νίκη -και 2η φετινή επί του Ποσειδώνα- πέτυχε η ομάδα μας με σκορ 93-53!

Ο αγώνας ξεκίνησε με “καυτό” Γιώργο Τρύπα, ο οποίος στο 1′ λεπτό είχε 2/2 τρίποντα, για το 6-0. Όμως, η άμυνα μας δεν ήταν καλή και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-14 (με 3’30” για το δεκάλεπτο). Σε εκείνο το σημείο, πέρασαν στο παιχνίδι Λάμπρου – Παρβαντώνης και με δικά τους καλάθια περάσαμε μπροστά 15-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-19.

Οι ίδιοι παίχτες ήταν καταλυτικοί και πέτυχαν τους 13 πρώτους πόντους μας στο 2ο δεκάλεπτο. Για πρώτη φορά πήραμε διψήφια διαφορά με τρίποντο του Μιχάλη Δρόσου (μετά από όμορφη ασίστ του Πέτρου Λάμπρου) κάνοντας το 36-25, 4′ πριν την λήξη του ημιχρόνου, ενώ ο Βάση μας έδωσε “αέρα” 15 πόντων (40-25), 2’40” πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (στο 45-29).

Στην επανάληψη η ομάδα μας δεν φάνηκε να “πατάει” καλά, δεν εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του αντιπάλου για να πάρει μια διαφορά που θα…..τελείωνε τον αγώνα. Αυτό όμως έγινε στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, όπου η διαφορά ξεπέρασε το +20. Ο Γιώργος Τρύπας με βολή (μετά από τεχνική ποινή) έκανε το 68-43 (8′ για την λήξη), ενώ το “φράγμα” του +30 έσπασε ο Μιχάλης Δρόσος κάνοντας το 76-45. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα πήρε αρκετές πρωτοβουλίες ο Οδυσσέας Χλαπάνης, o οποίος σήμερα είχε double-double, με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ (τα 8 επιθετικά !). Το +40 έκανε με 2/2 ο Μιχάλης Δρόσος που διαμόρφωσε το 91-50.

Πρώτοι σκορερ σήμερα ο Λευτέρης Παρβαντώνης με 15π., Βάση με 11π., Λάμπρου με 11π. και Δρόσος Μ. με 10, ενώ ο Πέτρος Καραθωμάς μάζεψε 10 ριμπάουντ, ο Οδυσσέας Χλαπάνης 11 ριμπάουντ , ο Αντώνης Χατζησταμάτης μοίρασε 8 ασίστ και ο Γιώργος Τρύπας 6.