ΑΟΚ Χαλανδριου – Α.Ε Δικαίου Κω 65-63 (17η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Απίστευτη ήττα για την ομάδα μας στο Χαλάνδρι με 65-63, στο “Νίκος Πέρκιζας”…..Ξεκινώντας με τρομερή ευστοχια (6/6 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο) προηγηθηκαμε με +15 στο 1ο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Χατζηγιακουμή (10π.). Όμως, η κακή άμυνα μας, πετρεψε στους αντιπάλους να τρέξουν ένα σερί 19-5 και να μειώσουν 30-32, ενώ οι ομάδες πήγαιναν στα αποδυτήρια στο 33-39.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, βελτιώσαμε την άμυνα και με τρίποντο του Αντώνη Χατζησταματη προηγηθήκαμε ξανά με +10 (34-44). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +4 (48-52), με την επίθεσή μας να έχει “κολλήσει”…..

Με 8’30” για το τέλος οι αντίπαλοι πέρασαν πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 53-52, ενώ ο Δημήτρης Βαση ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ σε 55-55. Ο Πέτρος Λάμπρου ισοφάρισε σε 57-57, αλλά οι κακές μας επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στους αντιπάλους να προηγηθούν 63-57. Ο Μιχάλης Δρόσος με 2/2 τρίποντα ισοφάρισε εκ νέου σε 63-63, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και καλάθι, διαμόρφωσε το τελικό 65-63. Στην επαναφορά με μόλις 2.5″ ο Χατζησταματης αστοχισε σε τρίποντο υπό πίεση και η κόρνα της λήξης βρήκε τους αντιπάλους να πανηγυρίζουν….

Υ.Γ. : πριν τον αγώνα είχαμε αντικατάσταση του ενός διαιτητή λόγω COVID.

Δεκάλεπτα: 11-26, 33-39, 48-52, 65-63

Διαιτητές: Δημαδης, Κατσαπρακάκης

Χαλάνδρι (Στεφανάκης): Αθανασιάδης,  Πασχαλίδης 5(1), Ανδρουλάκης 5(1), Φριμας, Δεμέναγας 11(3), Δημητριάδης 6, Λάτσης 9(1), Αμπελάς, Παππάς, Φωτόπουλος 29(6)

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης):  Δημήτρης Βάση 3 , Μιχάλης  Δρόσος  6(2), Γιώργος Τρύπας  5(1) , Γιάννης Γεωργαδάκης , Παντελής Τριτσάρης 9(1), Λευτέρης Παρβαντώνης 2  , Οδυσσέας Χλαπάνης 1 ,  Γιώργος Χατζηγιακουμής 10(2) , Πέτρος Λάμπρου 2 , Πέτρος Καραθωμάς  7(1), Αντώνης Χατζησταμάτης 16(2)