Α.Ε. Δικαίου-Ποσειδών Λουτρακίου 79-72 (2η αγών. Γ’Εθνικής 2020/2021)

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ιστορία της ομάδας μας στην Γ’ Εθνική είναι γεγονός ! Η πρώτη νίκη ήρθε επί του Ποσειδώνα Λουτρακίου με σκορ 79-72.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγηθηκαμε 20-14, με πρωταγωνιστή τους Τρύπα, Καλή και τον Λάμπρου και κυριαρχεί στην μαχη των “αιθέρων” (10 ριμπάουντ και 4 κοψίματα). Το 2ο φάουλ του Τριτσάρη οι 4 άστοχες βολές “πόνεσαν” την ομάδα μας.

Μια αδικαιολόγητη χαλάρωση στην άμυνα μας, επέτρεψε στους αντιπάλους ένας σερί 0-11, με το σκορ να γίνεται 20-19  και 22-23.

Στο 3ο δεκάλεπτο πήραμε διψήφια διαφορά (+10, 47-37) και σε εκείνο το σημείο ο πάγκος μας δεχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, σε εμφανέστατο επιθετικό φάουλ που έγινε πάνω στο Τρυπα και δεν καταλογίστηκε. Όμως, αυτή η φάση ήταν το έναυσμα για τους παίκτες μας να ανεβάσουν την πίεση στην άμυνα και να γίνει το σκορ 55-40 και 63-44.

Στο 4ο δεκάλεπτο και με 8’30” για την λήξη, η διαφορά έφτασε στο +20 (68-48). Όμως, ο εφησυχασμός του +20 επηρέασε αρνητικά τους παίχτες μας που είχαν αρκετές λάθος επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να μειώσουν στο -6 (70-64). Σε εκείνο το σημείο αντιδράσαμε με  ψυχραιμία και φτάσαμε στην νίκη, η οποία αφιερώθηκε στον προπονητή μας Δημήτρη Τζομάκα για την αυριανή ονομαστική του εορτή!

Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας την Ελευθερία Μοσχάτου.

Δεκάλεπτα: 20-14, 36-30, 65-46, 79-72

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας Δ. / Παπούλης Γ. ): Μεταξωτός 1,  Τρύπας Γ.   19(3), Γεωργαδάκης   , Τριτσάρης  10(1) , Χατζησταμάτης 14(1) , Παρβαντώνης  5(1) ,  Καλής  4 , Χατζηγιακουμής 18(4), Δρόσος Π. 3,  Λάμπρου 5

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Νταλίπης): Φραντζέσκος 5, Δόσης 2, Πατουχέας 10, Λενάκος 21(1), Τσιλομελέτης 8, Τουργέτης 1, Παπανικολάου 6, Σακελλάρης 12(1), Δαμβουνέλης, Γρίβας 7(1)

Total Page Visits: 1545 - Today Page Visits: 1