Ελευθερία Μοσχάτου- Α.Ε. Δικαίου 83-74  (3η αγών. Γ’Εθνικής 2020/2021)

Ελευθερία Μοσχάτου- Α.Ε. Δικαίου 83-74 (3η αγών. Γ’Εθνικής 2020/2021)

Την ήττα στο Μοσχάτο γνώρισε η ομάδα μας, από την τοπική ελευθερία με 83-74.

Στο ξεκίνημα του αγώνα πήραμε γρήγορα “κεφάλι” στο σκορ με 2-9, αλλά κάποια λάθη μας επέτρεψαν στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν σε 11-11. Με τους Τρύπα, Τριτσάρη και Λάμπρου σε μεγάλα κέφια προηγηθηκαμε ξανά με 14-21, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 για την ομάδα μας (18-21).

Στο 2ο δεκάλεπτο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ μας “πόνεσαν” (οι αντίπαλοι πήραν συνολικά 10) και χάσαμε το προβάδισμα στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-38.

Στην επανάληψη βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με -11, αλλά τα τρίποντα των Χατζησταματη, Λάμπρου και Χατζηγιακουμή μας κράτησαν κοντά στο σκορ. Με καλάθι του Χατζηγιακουμή προηγηθήκαμε με 54-55, αλλά δεχθηκαμε ένα σερί 13-2 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-57.

Η επιβλητική παρουσία του Τριτσάρη στην άμυνα (4 κοψίματα, 2 κλεψίματα και double double με 14 και 10 ριμπάουντ) ήταν καθοριστική, αλλά στην επίθεση ήμασταν άστοχοι. Με το σκορ στο 76-72 στο τελευταίο δίλεπτο, αστοχήσαμε σε τρίποντο και στην άμυνα μας υποδείχθηκε -ανύπαρκτο- αντιαθλητικό φάουλ στον Τσιλιγκίρη….

Μέχρι το τέλος πετύχαμε μόνο 2 πόντους και το τελικό σκορ ήταν 83-74.

Ο Γιώργος Τρύπας ήταν ο 1ος σκόρερ με 21 πόντους, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ.

Εκτός αποστολής έμειναν οι : Γεωργαδάκης, Δρόσος Π., Παρβαντώνης, Καλής, Αντωνόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-21, 48-38, 64-57, 83-74

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Γκόντγουιν 12, Κρεμαστούλης 8(2), Παπαγεωργίου 2, Παυλιάς, Δέλλιος 9(2), Τσιπίδης 14(1), Γιαμπάνης 9(1), Μανιάτης 4, Βασιλόπουλος 11(1), Κιούσης 14(3)

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας Δ. / Παπούλης Γ. ): Δρόσος Ζαφείρης,  Χατζηνικολάου, Μεταξωτός 4 ,  Τρύπας Γ.  21(5)    , Τριτσάρης  14(2),  Χατζησταμάτης 13(1)  ,   Χατζηγιακουμής 8(2) , Λάμπρου 14(1) , Τσιλιγκίρης, Δρόσος Σέργιος, Κενανόπουλος

Total Page Visits: 1157 - Today Page Visits: 1