Α.Ε. Δικαίου – Α.Σ. Πέρα 91-85 (4η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Μεγάλη -ψυχωμένη- νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας, νικώντας 91-85 την ομάδα του Πέρα.Τα προβλήματα πριν τον αγώνα ήταν αρκετά, μιας και στην απουσία του Αντώνη Χρύση, του Μιχάλη Δρόσου (δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του), προστέθηκε και ο Γιώργος Χατζηγιακουμής με ένα ξαφνικό πρόβλημα υγείας.

Το νωθρό μας ξεκίνημα, επέτρεψε στους αντιπάλους να προηγηθούν 7-15, αλλά γρήγορα μειώσαμε στο 14-15. Όμως, η αστοχία στις βολές, μας έφερε στο -7 (16-23) στο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, με καλή άμυνα πλησιασαμε στο σκορ και προσπεράσαμε για πρώτη φορά 28-26, με καλάθι του Παρβαντώνη στα μέσα του δεκαλέπτου. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι ομάδες ήταν κοντα στο σκορ και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 38-38.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου προηγηθήκαμε 45-42, με +7 (51-44) στο 25′ και 61-56 στο 28′, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-62.

Στην αρχή του 4ου μέρους προηγηθήκαμε για πρώτη φορά με +8(74-66) με τρίποντο του Παρβαντώνη μετα από ομορφη ασίστ του Χατζησταματη. Ακριβώς η ίδια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές, έγινε και στο 34′ , για να γίνει το σκορ 77-70. Το 84-78 (στο 37′) έγινε 84-80 ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, αλλά σε εκείνο το σημείο (παρά τις πολλες άστοχες βολές), οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα είχαν σωστές επιλογές και πήραμε μια πολύτιμη νίκη!

Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας τον Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Δεκάλεπτα: 16-23, 38-38, 65-62, 91-85
Διαιτητές: Κούλης Χ.- Γαραντζιώτης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Κανενόπουλος, Βάση 3, Τρύπας 7, Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 9(1), Παρβαντώνης 27(3), Καλής, Δρόσος Π. 7, Λάμπρου 10, Καραθωμάς 1, Τζουρτζιώτης, Χατζησταμάτης 27(1)

Α.Σ. ΠΕΡΑ (Χολέβας): Δουβλής 14(1), Πρόγκας 11(1), Βλάχος 13(1), Σιδηρόπουλος, Κακαργιάς 19(3), Σπέντζος 5, Καράμπελας 11(2), Κοκορέλης, Νικηταράς 4, Θεοφανίδης, Δαλαμπέκης 2, Γρανιάς 6