A.E. Δικαίου- Zέφυρος 65-49 (6η αγων. ανδρών 2008/2009)

Την χαρά της νίκης γεύτηκαν οι παίχτες της ομάδας μας, ύστερα από δύο σερί ήττες, στο πρώτο ματς με τον Βασίλη Κωστόπουλο στον πάγκο. Νίκη με 65-49, η οποία μας σταθεροποιεί στην 3η θέση του πρωταθλήματος, ύστερα από τις 6 πρώτες αγωνιστικές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά, με αποτέλεσμα η σαφής υπεροχή μας στο γήπεδο, να μην αποτυπώνεται και στον πίνακα του σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Το άγχος ήταν φανερό στους παίχτες μας και δεν υπήρχε ρυθμός στο παιχνίδι μας (ίσως οι πολλές και συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα να είναι η αιτία). Από την άλλη, ο Ζέφυρος δικαιολόγησε απολύτως την βαθμολογική του θέση και έδειξε πως είναι -ίσως- η πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος. Το μόνο που κατάφερε οι αντίπαλη ομάδα, ήταν να περάσει μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου με 1 πόντο, αλλά μέχρι εκεί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, φάνηκε καθαρά η διαφορά των δυο ομάδων. Με πολύ πιεστική άμυνα -οι φωνές του Βασίλη Κωστόπουλου βοήθησαν σε αυτό-, κλεψίματα, αιφνιδιασμούς και επι μέρους σκορ 23-11, η διαφορά πήγε στους 13 πόντους. Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό και το τελικό σκορ κρίνεται απολύτως δίκαιο.

Κορυφαίος για την ομάδα μας -για 2ο σερί παιχνίδι- ο Γιώργος Χαραλαμπόπουλος που έβγαλε…..black jack στην επίθεση με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-6, 24-23, 47-34, 65-49

Διαιτητές: Ξανθός- Ζαμάγιας

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Κωστόπουλος): Μαύρος 2, Πολίτης 2, Χαραλαμπόπουλος Γ. 21(3), Μολυβιάτης 2, Αντωνόπουλος 7, Μανώλας, Τριτσάρης 13, Μόσχος, Γιάννου 5, Στόικος 6, Πίτσης Θ. 7.

ΖΕΦΥΡΟΣ (Μπίλιας): Δημητρίου 4, Μαργεττής 1, Πολυχρόνης, Μορφωπός 9(2), Κούκιαλι 2, Κυριαζής 3(1), Μουκέντι 4, Τσέρκης 10, Δάλλης 3, Σιώκος 5, Γιωτόπουλος 4, Μαρουλλάκης 4.

Total Page Visits: 664 - Today Page Visits: 1