Γ.Σ. Αφάντου 2005- Α.Ε. Δικαίου 73-57 (12η αγων. ανδρών 2009/2010)

Την μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσει” από τώρα την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, έχασε σήμερα το μεσημέρι η ομάδα μας χάνοντας στο κλειστό της Κρεμαστής από τον Γ.Σ. Αφάντου 2005 με σκορ 73-57. Και αυτό διότι για 3 δεκάλεπτα ήταν μπροστά (εύκολα ή δύσκολα) ή πολύ κοντά στο σκορ και στο 4ο στην ουσία κατέρρευσε….

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να υποτιμούν -σαφώς- την ομάδα μας, μιας και είδαν τον Βαγγέλη Κουζουκάκη να έχει στον πάγκο μόλις 8 παίχτες… Αυτό ακριβώς εκμεταλλευτήκαμε και προηγηθήκαμε στο σκορ 2-12 στο ξεκίνημα και 10-17 στο δεκάλεπτο, με τον Κώστα Πολίτη να έχει 8 πόντους και τον Θανάση Μολυβιάτη 7!

Στο 2ο δεκάλεπτο βοήθησε στο σκορ και ο Γιάννης Αντωνόπουλος και με πολύ καλή ομαδική άμυνα, οι παίχτες μας άρχισαν να πιστεύουν στην νίκη. Στο 3ο δεκάλεπτο η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της (Διακαναστάσης & Μπακόπουλος δεν έπαιξαν και οι υπόλοιποι 6…τραβηξαν όλο το κουπί), αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, μιας και οι Μάμος & Βόκοτας έδιναν επιθετικές λύσεις.

Δυστυχώς, αυτό δεν συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν αβίαστα λάθη και βεβιασμένες προσπάθειες έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και να πάρουν διαφορά 10 πόντων και έτσι το τελικό 73-57 ήρθε φυσιολογικά…..

Η επόμενη αγωνιστική είναι πολύ κρίσιμη για την ομάδα μας, μιας και αντιμετωπίζει στο τοπικό ντέρμπι τον Ηρακλή 2000 και με νίκη εξασφαλίζει οριστικά την παραμονή, χωρίς να εξαρτάται από άλλα αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 10-17, 30-29, 51-48, 73-57

Γ.Σ. Αφάντου 2005 (Παπακώστας): Μαϊστρέλης 23, Πολυχρόνης 19, Λαμπρόπουλος 6, Αθανασιάδης 12, Μισσού 11, Πελλος 2

Α.Ε. Δικαίου (Κουζουκάκης): Τσιαφίτσας, Πολίτης 26(6), Μολυβιάτης 11(1), Αντωνόπουλος 12, Βόκοτας 4, Μάμος 4

Total Page Visits: 739 - Today Page Visits: 5