ΑΕ Δικαίου-Ηρακλής 2000 49-50 (13η αγων. ανδρών 2009/2010)

Γρουσούζικη αποδείχτηκε η 13η αγωνιστική για την ομάδας μας, αφού για άλλο ένα παιχνίδι οι παίχτες μας σπατάλησαν με…. σαδιστικό τρόπο μια ακόμη νίκη (μετά τα ματς με Καλλιθέα εντός και Ιβίσκο εκτός), και η αγωνία για την παραμονή στην κατηγορία παραμένει…..

Η κρισιμότητα του παιχνιδιού ήταν μεγάλη και η μπάλα βαριά σε κάθε φάση. Το πολύ κακό ξεκίνημα της ομάδας μας (0-5 στο 3′) ανάγκασε τον Βαγγέλη Κουζουκάκη να πάρει ταιμ-άουτ για…..να βάλει τις φωνές στους παίχτες μας. Αυτό φάνηκε να έχει αποτέλεσμα, μιας και ακολούθησε ένα μεγάλο σερί 13-0 με καταπληκτική άμυνα, για να κλείσει έτσι το ημίχρονο στο 13-5. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνει φτάνοντας στο 22-8, αλλά στην συνέχεια σαν κάποιος να…κατέβασε τους διακόπτες, άρχισε να χαλαρώνει η άμυνα και οι αντίπαλοι άρχισαν να μειώνουν μέχρι το 24-22 του ημιχρόνου.

Στην συνέχεια είχαμε ίσως το χειρότερο ημίχρονο της χρονιάς για την ομάδα μας, αφού οι κακές επιλογές -ιδιαίτερα στην επίθεση- διαδεχόταν η μία την άλλη. Αν σε αυτό προσθέσουμε τις -πάνω από 20- χαμένες βολές, καταλαβαίνουμε γιατί το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όταν και ο Θανάσης Μολυβιάτης με το σκορ στο 48-50, έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει μιας και ευστόχησε μόνο στην 2η βολή.

Χάθηκε έτσι η δυνατότητα να εξαρτόμαστε μόνο από τα δικά μας αποτελέσματα και έτσι, την επόμενη αγωνιστική (την τελευταία του πρωταθλήματος) η ομάδα μας θα ταξιδέψει στην Ρόδο για να αντιμετωπίσει τον Ζέφυρο. Με νίκη εξασφαλίζει οριστικά την παραμονή, αλλά σε περίπτωση ήττας πρέπει να περιμένουμε το αποτέλεσμα της Καλλιθέας με αντίπαλο τον Γ.Σ.Αφάντου 2005, ελπίζοντας σε νίκη της ομάδας του Αφάντου.

Δεκάλεπτα: 13-5, 24-22, 33-33, 49-50

Α.Ε. Δικαίου (Κουζουκάκης): Τσιαφίτσας, Πολίτης 10(1), Μολυβιάτης 7, Αντωνόπουλος 9, Μανώλας 4, Βόκοτας 4, Σταυρόπουλος 15, Κοντογιάννης

Ηρακλής 2000 (Τζομάκας): Μέρης, Δρόσος Π., Κενανόπουλος, Παπαδάκης, Διακοπαναγιώτης, Σάζαλης, Αγρέλλης, Χατζησταμάτης, Τριτσάρης, Δρόσος Δ.

Total Page Visits: 632 - Today Page Visits: 1