αγώνες εφηβικού σεζόν 2015/2016

Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016

Με ήττα κλείσαμε το φετινό το πρωτάθλημα, χάνοντας 79-83 από τον Ιπποκράτη.

Το ματς θα έκρινε την 1η θέση του ομίλου, μιας και οι δυο ομάδες έχουν προκριθεί στο Final-4. Η ομάδα μας ήθελε νίκη με +14 (είχαμε χάσει 79-65 στο κλειστό Κω), και έφτασε πολύ κοντά σ’αυτό, όταν προηγηθήκαμε 56-44 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου. Όμως, σε εκείνο το σημείο δεχθήκαμε ένα σερί 3-11 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-55.

Στα τελευταία λεπτά έγινε μεγάλη “μάχη” για το ροζ φύλλο αγώνα, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ να είναι συνεχείς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο τέλος την νίκη.

Στο Final-4 (θα γίνει σε γήπεδο της Ρόδου) θα αντιμετωπίσουμε τον Διαγόρα, ενώ ο Ιπποκράτης τον Ιαλυσό.

Δεκάλεπτα: 16-16, 35-33, 59-55, 79-83

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Αντ., Σπανός Ν. 17(1), Τσάμπαλλας Β. 15, Λάμπρου 28, Χατζηφιλίππου 6, Τσάμπαλλας Ι.,  Μαρίνος Αντ. 2 ,  Τσουνάς 9(1), Καραθωμάς Π. 2, Δανελλάκης

Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2016

Με νίκη συνεχίσαμε το πρωτάθλημα, νικώντας 34-74 στην Κάλυμνο την Ε.Α.ΚΑ.

Με την νίκη αυτή εξασφαλίσαμε -και μαθηματικά- την πρόκρισή μας και στο φετινό Final-4.

Δεκάλεπτα: 10-23, 15-42, 19-59, 34-74

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Αντ., Σπανός Ν. 11, Τσάμπαλλας Β. 15(2), Λάμπρου 20, Χατζηφιλίππου 7(2), Τσάμπαλλας Ι.,  Μαρίνος Αντ. 4 ,  Τσουνάς 5(1), Καραθωμάς Π. 12, Βασιλείου, Δανελλάκης

Σάββατο, 30 Ιανουαρίου 2016

Με νίκη συνεχισαμε το πρωτάθλημα, νικώντας 100-41 τον Αίολο Κεφαλου.

Η ομάδα μας μπορεί να ξεκίνησε πολύ δυνατά στην επίθεση, αλλά η άμυνα ήταν…τρύπια, επιτρέποντας στους αντιπάλους να σημειώσουν 20 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο. Γρήγορα πάντως αυτή η εικόνα άλλαξε και το ημίχρονο έκλεισε στο +20 για την ομάδα μας (48-28).

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά αυξανόταν συνεχώς, με τον Δημήτρη Τζομάκα να δίνει χρόνο σε όλους τους παίχτες της 12αδας. Την “100αρα” σφράγισε 1′ πριν την λήξη του παιχνιδιού, ο Νίκος Μαρίνος (γεννηθείς το 2002).

Πρώτοι σκορερ ο Πέτρος Λάμπρου και ο Βασίλης Τσάμπαλλας, με 35 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ εκτός 12αδας ήταν ο Στέργος Τσουνάς και ο Νίκος Μούρας.

Δεκάλεπτα: 28-20, 48-28, 73-39, 100-41

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μάμμης Ι., Παρασλαρίδης Στ., Δρόσος Αντ., Χριστοφής Α. 4, Σπανός Ν. 16(2), Τσάμπαλλας Β. 19, Λάμπρου 35(1), Χατζηφιλίππου 13 , Τσάμπαλλας Ι. 2,  Μαρίνος Αντ. 7(1) , Μαρίνος Ν. 2, Ματθαίος 2

Δευτέρα, 14 Δεκεμβρίου 2015

Την 1η φετινή ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας 79-65 από τον Ιπποκράτη.

Η ομάδα δεν δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ (22-9 το δεκάλεπτο). Ο Δημήτρης Τζομάκας βρήκε επιθετικές λύσεις από Τσάμπαλλα Β.  και Λάμπρου , αλλά η άμυνα….έμπαζε….

Σαν να μην έφτανε η κακή μας άμυνα, ήρθε και ο τραυματισμός (διάστρεμμα) του Χατζηφιλίππου να ολοκληρώσει το άσχημο βράδυ για την ομάδα μας, που για να κατακτήσει την 1η θέση στον όμιλο θα πρέπει στο ματς του β’ γύρου να καλύψει το σημερινό -14.

Πρώτοι σκόρερ ο Πέτρος Λάμπρου και ο Βασίλης Τσάμπαλλας, με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-9, 41-30, 65-49, 79-65

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μαρίνος Α. 4, Τσουνάς 7, Καραθωμάς Π. 2, Τσάμπαλλας Β. 19(1), Λάμπρου 21, Χατζηφιλίππου 5, Σπανός 7(1)

Κυριακή, 08 Νοεμβρίου 2015

Με νίκη ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα (εκκρεμεί η 1η αγωνιστική απέναντι στον Αίολο στην Κέφαλο) η ομάδα μας, νικώντας την Ε.Α.ΚΑ. στο Πυλί με σκορ 53-26.

Από την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα μας πήρε μια διαφορά κοντά στο +10, αλλά κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας, δεν μας επέτρεψαν να “καθαρίσουμε” γρήγορα το παιχνίδι. Tο 1ο ημίχρονο έκλεισε στο +15 (23-8), αλλά το 3ο ήταν το χειρότερο δεκάλεπτο για την ομάδα μας -επι μέρους σκορ 7-14- και έτσι η ομάδα της Καλύμνου πλησίασε 30-22.

Ομως, στο 4ο δεκάλεπτο “μίλησε” ο Πέτρος Λάμπρου, ο οποίος σε αυτό το διάστημα πέτυχε τους 11 από τους 20 συνολικά πόντους του. Ετσι, πήραμε μια μεγάλη διαφορά, μέχρι το τελικό 53-26.

Υ.Γ. την ονομαστική τους εορτή είχαν σήμερα ο Μιχαλης Χατζηφιλίππου και ο Σταμάτης Ματθαίος.

Δεκάλεπτα: 12-5, 23-8, 30-22, 53-26

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Βασιλείου,  Τσουνάς 4, Καραθωμάς Π. 2, Σπανός 11(1), Τσάμπαλλας Β., Λάμπρου 20, Χατζηφιλίππου 12, Τσάμπαλλας Ι., Μαρίνος Α. 4, , Δρόσος Α., Μούρας, Ματθαίος

Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2015

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα η ομάδα μας, νικώντας 20-79 τον Αίολο στην Κέφαλο.

Το ματς αφορούσε την -εξ αναβολής- 1η αγωνιστική και οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, προηγούμενοι με +20 (5-25) στο δεκάλεπτο. Μάλιστα, στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα “έσφιξε” ακόμα περισσότερο, μιας και δεχθήκαμε μόλις 1 πόντο (6-44 το ημίχρονο). Το 2ο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα….

Πρώτοι σκορερ ο Πέτρος Λάμπρου και ο Βασίλης Τσάμπαλλας, με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Χατζηφιλίππου , Σπανός και Ματθαίος.

Δεκάλεπτα: 5-25, 6-44, 15-66, 20-79

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας, Μαρίνος Α. 6, Τσουνάς 10, Καραθωμάς Π. 6, Καραθωμάς Σ.,  Τσάμπαλλας Β. 20, Λάμπρου 25, Δανελλάκης 4, Τσάμπαλλας Ι. 6,  Μούρας 2

Total Page Visits: 411 - Today Page Visits: 1