αγώνες κορασιδων σεζόν 2015/2016

Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2016

Με ήττα έκλεισαν το φετινό πρωτάθλημα οι κορασίδες μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη με 67-27.

Σε ένα παιχνίδι -βαθμολογικά- αδιάφορο, και με την Φιλοθέη Φραζή απούσα (κλινήρης με πυρετό), τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα στάθηκαν πολύ καλά στο 1ο ημίχρονο, απέναντι στα μεγαλύτερα -ηλικιακά- κορίτσια των αντιπαλων.

Στο 2ο ημίχρονο πήραν συμμετοχή όλες οι αθλήτριές μας, με την Ελβύρα Δροσου να είναι η 1η σκόρερ μας, πετυχαίνοντας 13 πόντους.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 20-10, 28-16, 46-20, 67-27

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δροσου Ελβ. 13, Χριστοφη 2, Θεοδωριδου, Φλασκου 5, Δροσου Μαριανα, Ηλιου 1,  Τσαμπουνιαρη 2, Ρούφα, Μπότσι Α. 2, Μπότσι Ε., Κουκούλα 2

Σάββατο, 12 Μαρτίου 2016

Την ήττα γνώρισαν οι κορασίδες μας, χάνοντας εκτός έδρας από την Ε.Α.ΚΑ. με 76-44.

Το παιχνίδι ήταν -βαθμολογικά- αδιάφορο για την ομάδα μας, ενώ η Ε.Α.ΚΑ. έχει ήδη προκριθεί στο Final-4.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 22-10, 42-18, 59-31, 76-44

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδακη, Δροσου Ελβ. 24(2), Χριστοφη 2, Θεοδωριδου, Φλασκου 6, Δροσου Μαριανα 4, Ηλιου, Φραζη 6, Τσαμπουνιαρη 2, Ρούφα, Μπότσι

Σάββατο, 05 Δεκεμβρίου 2015

Την ήττα -μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι- γνώρισαν οι κορασίδες μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη 50-52.

Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ. Σιγά-σιγά ισορροπήσαμε στο σκορ, το ημίχρονο έκλεισε στο -1 (25-26) και στο 25ο λεπτό περάσαμε μπροστά στο σκορ 31-30 & 33-30 με 2 συνεχόμενα κλεψίματα και αντίστοιχα καλάθια της Φραζή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στο 4ο δεκάλεπτο “έχτισαν” μια διαφορά 9 πόντων (43-34), δείχνοντας να “καθαρίζουν” το παιχνίδι.

Ομως στο τελευταίο 3λεπτο…..μπλακ άουτ : συνεχόμενα αβίαστα λάθη, κάκιστες επιλογές στην επίθεση και κακή άμυνα έδωσαν την δυνατότητα στους αντιπάλους να πλησιάσουν στο σκορ. Συγκεκριμένα, στα 30 τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ 50-48, αστοχήσαμε στην επίθεσή μας και αμέσως μετά δεχθήκαμε το καλάθι της ισοφάρισης. Ομως, η λανθασμένη επαναφορά και το καλάθι που δεχθήκαμε, έφερε την ήττα.

Ακριβώς με την εκπνοή του αγώνα, η Φιλοθέη Φραζή έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα μας, καθώς ήταν άστοχη σε προσπάθειά της σε σουτ 3π., με την μπάλα να χτυπάει 2 φορές στο στεφάνι και να καταλήγει έξω….

Υ.Γ. Παρ’ότι σήμερα ήταν ο ονομαστική της εορτή, η μέρα δεν ήταν τυχερή για την Σεβαστιάνα Χριστοφή, που αποχώρησε τραυματίας (τράβηγμα).

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 10-16, 25-26, 43-34, 50-52

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κουκούλα, Θωμαδακη 4, Τσαούση, Δροσου Ελβ. 15, Χριστοφη, Θεοδωριδου, Φλασκου 3, Δροσου Μαριανα, Ηλιου 9, Φραζη 18, Τσαμπουνιαρη 1, Χατζηδαυίδ

Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2015

Την 1η φετινή εντός έδρας ήττα γνώρισαν οι κορασίδες μας, χάνοντας από την ΕΑΚΑ με 23-46.

Η ομάδα της Καλύμνου ήταν σαφώς καλύτερη από την δικιά μας και δικαίως πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την αρχή του παιχνιδιού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ (3-20), και η καλή προσπαθεια στο 2ο δεκάλεπτο (10-8 το επιμέρους σκορ) των κοριτσιών του Δημήτρη Τζομάκα δεν αρκούσε.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 3-20, 13-28, 17-40, 23-46

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κουκούλα, Θωμαδακη 2, Ρουφα 2, Δροσου Ελβ. 2, Χριστοφη 2, Θεοδωριδου 1, Φλασκου 3, Δροσου Μαριανα, Ηλιου, Φραζη 11, Τσαμπουνιαρη

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015

Με το δεξί ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα οι κορασίδες μας, νικώντας στην Πάτμο τον τοπικό Ξάνθο με 24-84.

Το ματς κρίθηκε σχεδόν με….το τζάμπολ, μιας και η ομάδα μας ξέφυγε στο σκορ με συνεχείς αιφνιδιασμούς και η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα το +20 (5-26 το 1ο δεκάλεπτο).

Τα κορίτσια μας, σαφώς πιο έμπειρα από τις αντιπάλους τους (αυτή ήταν η 1η συμμετοχή τους σε πρωτάθλημα), δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν την νίκη, η οποία ήρθε με πολύ εύκολο τρόπο. Ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές του και σχεδόν όλες σκόραραν.

Πολλά συγχαρητήρια στους σημερινούς μας αντιπάλους για την νέα προσπάθεια που ξεκινούν, καθώς φάνηκε πως με την αγάπη τους για το άθλημα και την ομάδα τους, συγκέντρωσαν αρκετό κόσμο στο γήπεδο, δείχνοντας πως κάτι νέο “γεννιέται” στο νησί της Πάτμου !!!

Εκ μέρους της διοίκησης της Α.Ε. Δικαίου, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ομάδα του Ξάνθου Πάτμου για την φιλοξενία και ιδιαίτερα την προπονήτρια της ομάδας, κα Μαρία Μαρεβέλια, που έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για την άνετη διαμονή μας στο όμορφο νησί της Αποκάλυψης. Επιφυλασσόμαστε για την ανταπόδοση της φιλοξενίας.