Διαγόρας – Α.Ε. Δικαίου 75-76 (2η αγωνιστική Β΄ φάσης ανδρικό 2013/2014)

Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας με 75-76 επί του -φαβορί για το φετινό τίτλο- Διαγόρα !!!

Έχοντας 12/12 στην Α’ φαση του πρωταθλήματος, η ομάδα μας έμεινε αήττητη στην έδρα του Διαγόρα (είχε 18-1 μέχρι τώρα)! Αυτή η νίκη μας, βάζει “φωτιά” στην διεκδίκηση του φετινού ανδρικού πρωταθλήματος . Τα παιδιά του Δημήτρη Τζομάκα  έκαναν μεγαλειώδη εμφάνιση στην “τέντα” , αναγκάζοντας στο τέλος τους φιλάθλους να τους χειροκροτήσουν, αναγνωρίζοντας έτσι την νίκη τους!

Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο στην αρχή, καθώς καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (10-11 στο 6′ & 20-20 στο τέλος του δεκαλέπτου). Στο 2ο, η κακή περιφερειακή άμυνα μας, “έδωσε” κάποια εύκολα 3ποντα στους αντιπάλους που πήραν μια διαφορά 13 πόντων. Σε νεκρό χρόνο ο Νώντας Γκοράτσας με 3ποντο έκανε το 41-31 του ημιχρόνου….

Στην επανάληψη με πολυ πιεστική άμυνα καταφέραμε να περιορίσουμε τα ατού των αντιπάλων και να ισοφαρίσουμε. Με τον Γιώργο Χατζηγιακουμή να έχει 4 φάουλ, καταφέραμε να περάσουμε μπροστά με 56-57 ! Στις αρχές του 4ου οι αντίπαλοι πήραν διαφορά 7 πόντων, αλλά καταφέραμε ξανά να προσπεράσουμε με ένα πόντο.

Το τελευταίο 2λεπτο ήταν συγκλονιστικό : ο Δρόσος Ζ. έκλεψε την μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Είχε 1/2 βολές και μείωσε σε 72-70 και στην επόμενη επίθεση ο Νώντας Γκοράτσας με 3π. έκανε το 72-73! Μια βολή και μια λάθος επαναφορά μας 7” πριν την λήξη του αγώνα, επέτρεψε στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά με 75-73. Ο Δημήτρης Τζομάκας κάλεσε τάιμ άουτ, με μόλις 5” για την λήξη. Με την επαναφορά, νέα μια 3ποντη “βόμβα” του Νώντα Γκοράτσα έκανε το τελικό 75-76 και τους παίχτες μας στον 7ο ουρανό !!!

Αυτή ήταν η 1η νίκη της ιστορίας μας επί του Διαγόρα, διακόπτοντας μάλιστα το φετινό σερί 16 νικών του Διαγόρα. Κάτι ανάλογο είχαμε καταφέρει και πέρυσι με τους Αγ.Θεοδώρους, όταν τους είχαμε υποχρεώσει στην 1η τους ήττα μετά από 23 σερί νίκες!