αγώνες παιδικού σεζόν 2013/2014

Πέμπτη, 06 Μαρτίου 2014

Στον εξ’αναβολής αγώνα της 9ης αγωνιστικής, η παιδική μας ομάδα νίκησε τον Ηρακλή 2000 στην Καρδάμαινα με σκορ 41-61.

Το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά (έχουμε ήδη προκριθεί στο Final-4) και από το 1ο δεκάλεπτο πήραμε “κεφάλι” στο σκορ (8-18). Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειληθήκαμε και η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Ο Πέτρος Λάμπρου και ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου αγωνίστηκαν πολύ λίγο, ενώ σχεδόν σκόραραν όλοι (εκτός από τον “μικρό” Σταμάτη Ματθαίο).

Υ.Γ. Χρέη προπονητή σήμερα εκτελούσε ο Γιάννης Αντωνόπουλος, μιας και την ώρα του αγώνα ο Δημήτρης Τζομάκας είχε προπόνηση με το ανδρικό, στα πλαίσια της προετοιμασίας του αγώνα με τον Διαγόρα.

Δεκάλεπτα: 8-18, 16-35, 23-50, 41-61

Ηρακλής 2000 (Αυγουστής): Παπαδόπουλος 5, Μεταξωτός 6, Ζερβός Ο., Χατζησταμάτης 21, Μπαντάς, Ζερβός Ε. 4, Τσίχλας 5

Α.Ε. Δικαίου (Αντωνόπουλος) : Θωμαδάκης 2, Μαρίνος 6, Τσουνάς 4, Καραθωμάς 2, Σπανός 2, Τσάμπαλλας Β. 8, Λάμπρου 8, Χατζηφιλίππου18(3), Τσάμπαλλας Ι. 2, Ματθαίος, Φωτιάδης 5, Κουλιανός 4

Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι/διαφήμιση για το μπάσκετ, η παιδική μας ομάδα νίκησε τον Ιπποκράτη με σκορ 89-78.

Το ματς ήταν αμφίρροπο και οι 2 ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους μικρούς αθλητές να προσφέρουν όμορφο θέαμα στους θεατές. Ο Πέτρος Λάμπρου και ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου ήταν οι επιθετικές μας αιχμές & στο 1ο δεκάλεπτο προηγηθηκαμε 14-7. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο (33-10), ενώ λίγο πριν την λήξη του 3ου δεκαλέπτου καταφέραμε να προηγηθούμε με +13 (51-38) με σουτ 3π. του Πέτρου Καραθωμά !

Στο 4ο δεκάλεπτο η κακή άμυνά μας μέσα στην ρακέτα (οι αντίπαλοι ψηλοί πέτυχαν τους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας τους) οδήγησε το ματς στην παράταση (64-64).

Εκεί δεν άλλαξαν και πολλά και έτσι οδηγηθήκαμε σε 2η παράταση (69-69), όπου και πετύχαμε 20 πόντους ! Πρωταγωνιστής ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου που πέτυχε τους 10 πόντους, μοίρασε 2 όμορφες ασίστ στον Πέτρο Καραθωμά & στον Στέργο Τσουνά και έτσι κατακτήσαμε τους 2 βαθμούς της νίκης.

Παρά την σημερινή μας νίκη θα τερματίσουμε -λογικά- στην 2η θέση της βαθμολογίας, “πληρώνοντας” ουσιαστικά την άσχημη εμφάνιση της 9ης Δεκεμβρίου (3η αγωνιστική) όταν και ηττηθήκαμε στο κλειστό της Κω 75-55 από τους σημερινούς μας αντιπάλους. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουμε τον Ηρακλή 2000 και την 10η έχουμε ρεπό, ενώ ο Ιπποκράτης θα αντιμετωπίσει τον Αίολο και την Ε.Α.ΚΑ., όπου -φυσιολογικά- θα κάνει το 2/2.

Υ.Γ. “Ξαναχτύπησε” ο συνήθης ύποπτος -πατέρα αθλητή των φιλοξενουμένων- , ο οποίος αντί να χειροκροτεί τις προσπάθειες της ομάδας του και ιδιαίτερα του γιού του (ο οποίος είναι σπάνιο μπασκετικό ταλέντο), επιδόθηκε από το 1ο λεπτό του αγώνα σε ύβρεις και ειρωνεία προς τους διαιτητές, τους αθλητές και τους φιλάθλους της ομάδας μας (όπως και πέρυσι άλλωστε )….. Το “κακό” δεν άργησε να γίνει και στο 3ο δεκάλεπτο υπήρξε μια μικροσυμπλοκή στην κερκίδα, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, τα πνεύματα ηρέμησαν και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε κανονικά…

Δεκάλεπτα: 14-7, 33-30, 52-45, 64-64 (κ.α.), 69-69 (1η παρ.), 89-78

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Χατζηδαυίδ, Τσουνάς 9, Καραθωμάς 5(1), Λάμπρου 22,  Τσάμπαλλας Β. 2, Χατζηφιλίππου 40(1), Μαρίνος 2, Μακρής 1, Κουλιανός 8

Ιπποκράτης (Δρόσος) : Καρακουλάκης 10(1), Μπουτζόπουλος 2, Χατζηπυλιώτης 7, Χατζαντώνης 7, Μαράγκας 10, Χρήστου 15, Γερογιάννης 17, Κυροχρίστος 15

Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2014

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα η παιδική μας ομάδα, νικώντας εύκολα στην Κάλυμνο την Ε.Α.ΚΑ. με σκορ 49-101.

Αυτή ήταν η 2η φετινή 100αρα της ομάδας μας επί της Ε.Α.ΚΑ. (μετά το 100-28 της 2ης αγωνιστικής) και στην ουσία το παιχνίδι τελείωσε στο….1ο δεκάλεπτο, όπου προηγηθήκαμε με 5-29….

Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου και ο Πέτρος Λάμπρου με 35 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Υ.Γ. Η ομάδα μας σήμερα αγωνίστηκε με νέες στολές. Χορηγός είναι το αρτοποιείο “ΕΛΜΑ ΚΩ” στο Πυλί.

Δεκάλεπτα: 5-29, 18-60, 38-79, 49-101

Ε.Α.ΚΑ. (Καλαϊτζίδης): Ρούσσος 3, Κούρος  10(2), Κουλλιάς 8, Κυπραίος 7(1), Σάμιος 5(1), Εγγλέζος 6, Μελάς 8, Πολιάς 2

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Χατζηδαυίδ 4, Τσάμπαλλας Ι. 2, Τσουνάς 2, Καραθωμάς 3, Λάμπρου 24,  Τσάμπαλλας Β., Χατζηφιλίππου 35(2), Μαρίνος 13, Μακρής 6, Κουλιανός 12, Φωτιάδης, Σπανός

Κυριακή, 02 Φεβρουαρίου 2014

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα η παιδική μας ομάδα, νικώντας πολύ εύκολα τον Αίολο Κεφάλου, με σκορ 67-19. Με την νίκη αυτή περάσαμε ξανά στην 1η θέση της βαθμολογίας και βρισκόμαστε πολύ κοντά στην πρόκριση και στο φετινό Final-4.

Το παιχνίδι τελείωσε -ουσιαστικά- στο….1ο δεκάλεπτο, όπου προηγηθήκαμε με 19-1. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σταμάτης Ματθαίος (γεν.2001) που πέτυχε 16 πόντους. Στην 12αδα ήταν ακόμα 2 παίχτες από τα τμήματα υποδομών (Αντώνης Ξενίκας και Πέτρος Καραθωμάς, επίσης γεννηθέντες το 2001), ενώ εκτός 12αδας έμειναν οι Τσάμπαλλας Β., Χατζηφιλίππου και Λάμπρου

Δεκάλεπτα: 19-1, 29-11, 46-13, 67-19

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας 2, Ματθαίος 16, Τσουνάς 9, Καραθωμάς 2, Σπανός 8, Τσάμπαλας 4(1), Μαρίνος 4, Φωτιάδης 6, Μακρής 4, Πάχος 2, Θωμαδάκης 4, Κουλιανός 6

Αίολος (Παντελής): Δρόσος 3(1), Κορδιστός Μ.  2, Παρπούκιας 2, Φορτούνης 1, Κορδιστός Ε. 5, Παπαϊωάννου 6, Οικονόμου Κ., Οικονόμου Μ., Καραχανής, Δημητρακιού, Μαστόρος

Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα η παιδική μας ομάδα, νικώντας πολύ εύκολα τον Ηρακλή 2000, με σκορ 77-29.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν 4 παίχτες μας (Σπανός, Τσάμπαλλας Β., Χατζηφιλίππου και Κουλιανός) ενώ πολύ καλή απόδοση είχε ο Φωτιάδης.

Εκτός 12αδας έμειναν ο Στράτος Μακρής και ο Πέτρος Λάμπρου, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Στέργος Τσουνάς

Δεκάλεπτα: 16-8, 38-11, 57-21, 77-29

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδάκης, Μαρίνος 6(2), Καραθωμάς Π. 2, Σπανός 10, Τσάμπαλλας Β. 10(1), Χατζηφιλίππου 24(2), Χατζηδαυίδ Κ., Τσάμπαλλας Ι. 2, Κουλιανός 14, Φωτιάδης 9, Ματθαίος

Ηρακλής 2000 (Κεφαλιανός): Χατζησταμάτης 16(1), Διακοστεφανής 1, Ανδρογιώργης 12, Μεταξωτός, Ζερβός Ο., Ζερβός Ε.

Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2013

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα η παιδική μας ομάδα, νικώντας πολύ εύκολα την Ε.Α.ΚΑ. με 100-28.

Οι αντίπαλοι προηγήθηκαν με 2-3 στην αρχή του αγώνα, αλλά η πιεστική μας άμυνα απέδωσε πολύ γρήγορα και πήραμε μεγάλη διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι πως -εκτός από βολές- στο 1ο δεκάλεπτο δεχθήκαμε 1 δίποντο, στο 2ο δεκάλεπτο 2 δίποντα και στο 3ο μόλις 1 δίποντο….

Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε, ο Πέτρος Λάμπρου ακριβώς με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου με κάρφωμα έκανε το 72-14, ενώ την….100αρα πέτυχε με σουτ από τα 5μ. ο Διονύσης Κουλιανός.

Υ.Γ. Λόγω κακών καιρικών συνθηκών και έπειτα από συμφωνία & των 2 σωματείων, ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Κω.

Δεκάλεπτα: 28-6, 45-12, 72-14, 100-28

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδάκης, Μαρίνος 7(1), Τσουνάς 10, Καραθωμάς Π. 2, Σπανός 5(1), Τσάμπαλλας Β.7(1), Λάμπρου 21, Χατζηφιλίππου 22(2), Χατζηδαυίδ Κ. 4, Τσάμπαλλας Ι., Μακρής,   Κουλιανός 22

Ε.Α.ΚΑ (Καλαϊτζίδης): Κουκιαινης, Κούρος 3, Τσαταρος-Κανάκης 2, Βαρβαρης 2, Ρουσσος 2, Κυπραίος, Σαμιος 2, Κουλλιας, Εγγλεζος 4, Φυλακτάκης 2, Μελας 2, Μεϊμαρης 9

Total Page Visits: 554 - Today Page Visits: 1