Ένωση Ιβίσκου/Ιαλυσου – Α.Ε.Δικαίου 80-67 (5η αγων. ανδρών 2008/2009)

Ήττα παρά την πολύ καλή απόδοση που είχε η ομάδα μας, στο «αντίο» του Γιάννη Παπούλη από τον πάγκο, με αντίπαλο τον Ιβίσκο στην Ρόδο με σκορ 80-67.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και με πιεστική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση (αιχμή του δόρατος ο Πολίτης με 2 τρίποντα), βρεθήκαμε μπροστά στο 1ο δεκάλεπτο με 13-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να πλησιάσουν απειλητικά και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 5 πόντους, παρ’όλο το σερί 9-0 που κάναμε στο τέλος του δεκάλεπτου.

Το 3ο δεκάλεπτο κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς, αλλά οι (5 τον αριθμό) συνεχόμενες άστοχες βολές -με το σκορ στο 68-60- δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να περάσει μπροστά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αποβολή με ντισκαλιφιέ του Λιβιεράτου, γεγονός που επίσης δεν εκμεταλλευτήκαμε, μιας και με κακή άμυνα δεχθήκαμε πολλούς αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα ο ηλεκτρονικός πίνακας στο τέλος του δεκάλεπτου να λέει 63-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι συνεχόμενοι πόντοι του Γιώργου Χαραλαμπόπουλου -στο ντεμπούτο του- δεν είχαν αντίκρισμα, αφού δεν έγινε μια έξτρα προσπάθεια στην άμυνα και από τους συμπαίχτες του.Έτσι οι παίχτες μας , έχασαν την ευκαιρία αφιερώσουν την νίκη στον -αποχωρήσαντα- προπονητή τους Γιάννη Παπούλη, μιας και είναι γνωστό πως αυτό ήταν το τελευταίο ματς που κάθισε στον πάγκο της ομάδος μας.

Δεκάλεπτα : 13-18, 39-34, 63-53, 80-67

ΙΒΙΣΚΟΣ (Παπακώστας) : Λιβιεράτος 9(2), Πολίτης 4, Καστελλας 5(1), Τσιτσούλας 12, Γρηγοράς 2, Φιλιππόπουλος 5, Συντάγγελος 10(1), Νούσης 2, Κούρος 19, Αβεκλούριος 12(2)

ΑΕ Δικαίου(Παπούλης) : Μαυρος, Πολίτης 20(2), Χαραλαμπόπουλος Γ. 16(1), Μολυβιάτης 8, Αντωνόπουλος 6, Τριτσάρης, Χαραλαμπόπουλος Στ. 1, Γιάννου12(2), Αμοιρίδης, Στόικος 4, Χατζηχαραλάμπους

Total Page Visits: 531 - Today Page Visits: 1