Α.Ε. Δικαίου- Πανιώνιος Λέρου 69-51
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Γ.Σ. Διαγόρας- Κολοσσός Ρόδου 77-66

Κυριακή, 29 Μαρτίου 2009

Την τρίτη θέση στο final 4 εφήβων κατέκτησε η ομάδα μας νικώντας σήμερα στον μικρό τελικό τον Πανιώνιο Λέρου με 69-51.

Αν και το ξεκίνημα ήταν πολύ άσχημο (ο Πανιώνιος προηγήθηκε 13-6 στο δεκάλεπτο) στην συνέχεια με ένα μεγάλο σερί και πρωταγωνιστές τον Στέφανο Χαραλαμπόπουλο και τον Παντελή Τριτσάρη, η κατάσταση άλλαξε και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-20. Πολύ καλός ήταν και ο Μανώλης Δρόσος, ο οποίος με τις ασίστ του έκανε…μάγκες τους συμπαίκτες του, οι οποίοι φυσικά τις αξιοποίησαν και έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι ο Βασίλης Κωστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες.

Υ.Γ. Στον μεγάλο τελικό ο Διαγόρας νίκησε τον Κολοσσό 77-66 και ανακηρύχτηκε πρωταθλητής για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Δεκάλεπτα: 6-13, 27-20, 48-33, 69-51

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Κωστόπουλος): Αγρέλλης, Παπακωνσταντίνου, Δρόσος 14(1), Δεπασκουάλ 1, Τριτσάρης 29(3), Χαραλαμπόπουλος 14(1), Μαύρος, Τσιάτσιος 11(1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ (Χατζηδάκης): Καστής, Νικηφόρος 11(1), Καρπάθιος 21(2), Λουλουργάς, Γιαννακός 2, Παραπονιάρης 2, Μπάκας 5, Καρπαθάκης 10

Σάββατο, 28 Μαρτίου 2009

Παρ’όλο το καλό ξεκίνημα, οι έφηβοι μας δεν τα κατάφεραν στον σημερινό ημιτελικό του final 4 και ηττήθηκαν από τον -σαφώς ανώτερο- Κολοσσό με 54-79. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας και με τον Τριτσάρη σε μεγάλη μέρα, προηγηθήκαμε με 23-10 στο δεκάλεπτο, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους που υποτίμησαν την ομάδα μας. Στο 2ο δεκάλεπτο η πίεση του Κολοσσού σε όλο το γήπεδο, είχε σαν αποτέλεσμα αρκετά λάθη και βεβιασμένες ενέργειες, κλείνοντας το ημίχρονο στο +8, 39-31 για την ομάδα μας.

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, οι παίχτες του Βασίλη Κωστόπουλου, σαν να συμμετείχαν στην…..Ωρα της Γης κατέβασαν τους…διακόπτες και με αμέτρητα λάθη, πολύ κακές επιλογές απέναντι στην ζώνη του Κολοσσού και με τις δυνάμεις να τους εγκαταλείπουν, έμειναν σχεδόν 8 λεπτά χωρίς καλάθι, χάνοντας την διαφορά. Ο Παντελής Τριτσάρης, που στο 1ο ημίχρονο έκανε μεγάλη προσπάθεια, είχε σχεδόν πάντα απέναντί του 2 παίχτες, και ο μόνος που βοήθησε σε κάποια σημεία του αγώνα ήταν ο Στέφανος Χαραλαμπόπουλος. Τα πάντα κρίθηκαν εκεί, όταν ο Κολοσσός με περισσότερες λύσεις από τον πάγκο, πήρε διαφορά +14 και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους παίχτες μας για την προσπάθειά τους και στόχος είναι τώρα η νίκη στον αυριανό μικρό τελικό (11:00) με αντίπαλο τον Πανιώνιο Λέρου, που ηττήθηκε στον άλλο ημιτελικό από τον Διαγόρα με σκορ 65-33.

Υ.Γ. Οι αγώνες έγιναν σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο από φίλους του μπάσκετ, και ιδιαίτερα τους “φανατικούς” της ομάδας μας (φώτο)!!!!

Δεκάλεπτα ήταν: 23-10, 39-31, 45-59, 54-79

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Κωστόπουλος): Κασσιώτης, Αγρέλλης, Παπακωνσταντίνου, Δρόσος 1, Δεπασκουάλ 3(1), Τριτσάρης 30, Χαραλαμπόπουλος 12(2), Μαύρος, Τσιάτσιος 7(1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Δόσπρας): Σταυρόπουλος 18(1), Μπράτιτσης 4, Δανάς 10(2), Λεριάς 16(2), Λυπημένος, Αυγενικός 21(1), Μεϊχανετζίδης, Καψάσκης, Αναστασάκης 4, Καραγκεοργκίεφ 6

Total Page Visits: 533 - Today Page Visits: 2