Final 4 εφήβων 2010/2011

Κολοσσός – Α.Ε.Δικαίου 74-35 (ημιτελικός Final 4 εφήβων)

• Παρασκευή, 25 Μαρτίου 2011

Την ήττα γνώρισε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας από τον Κολοσσό με σκορ 74-35 στον 1ο ημιτελικό του Final 4 των εφήβων. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, καθώς οι Ροδίτες υπερτερούσαν σε ύψος και βάθος πάγκου, επιβεβαιώνοντας πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι αντίπαλοι πήραν διαφορά από την αρχή του αγώνα, πιέζοντας στην άμυνα τους με αποτέλεσμα να βάζουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Με τους -αρκετούς- ψηλούς τους “χτύπησαν” μέσα στην ρακέτα, όπου ο Νίκος Καλής ήταν μόνος του….Πολλές βοήθειες μέσα στην ρακέτα έδωσαν ο Γιώργος Μητροπανόπουλος, ο Χάρης Σαριδάκης και ο Κώστας Θεοδώρου, αλλά η διαφορά ύψους και δύναμης ήταν φανερή. Ο Πάρης Κρωτήρης έκανε πολύ καλό παιχνίδι, μοιράζοντας εκπληκτικές ασίστ στους συμπαίκτες του, με άξιο συμπαραστάτη στην περιφέρεια τον Μιχάλη Δρόσο.

Ο Γιάννης Παπούλης έμεινε ικανοποιημένος από την αγωνιστικότητα και το πάθος των παιχτών του, και ετοιμάζει τα πλάνα του για τον μικρό τελικό με αντίπαλο τον Ιπποκράτη, αύριο στις 11:00.

Ομαδικά στατιστικά : 7/21 βολές, 14/37 2ποντα, 0/8 3ποντα, 18 αμ.ριμπ., 7 επιθ.ριμπ., 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 22 λάθη

Δεκάλεπτα: 20-11, 38-21, 58-26, 74-35

Κολοσσός (Μάγος): Κούστας, Σκάρος, Κόσμος, Λεβέντης-Γιαννάς, Κοντούζογλου, Άμερσον, Αυγενικός, Γκιζέλης, Λιβησιανός, Οικονομόπουλος, Γερόλυμος, Αγγελάκος
Α.Ε. Δικαίου(Παπούλης): Ζωίδης Ηλίας 2 (1/1 2ποντα, 0/1 3ποντα, 1 ριμπ., 1 λάθος), Σαριδάκης Χάρης 3 (1/2 2ποντα, 0/1 3ποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπ., 1 λάθος), Κρωτήρης Πάρης 4 (2/6 2ποντα, 0/2 3ποντα, 2 ριμπ., 2 κλεψ., 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλής Νκος 11 (4/11 2ποντα, 0/2 3ποντα, 3/13 βολές, 6 αμ.ριμπ., 4 επιθ. ριμπ., 3 κλεψ., 3 λάθη), Χατζηκώστας Θοδωρής (0/1 2ποντα, 1 ριμπ), Δρόσος Μιχάλης 6 (2/6 2ποντα, 0/1 3ποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπ., 1 ασίστ, 2 κλεψ, 4 λάθη, Γιακουμής Νίκος (0/1 3ποντα, 1 κλεψ), Κάννης Αφεντούλης 3 (1/1 2ποντα, 1/2 βολές), Κοντογιάννης Στέφανος (2 λάθη), Ζαϊμάκης Μανώλης (0/1 2ποντα, 1 ριμπ, 2 λάθη), Μητροπανόπουλος Γιώργος 4 (2/6 2ποντα, 3 ριμπ, 1 κόψ, 2 λάθη), Θεοδώρου Κώστας 2 (1/2 2ποντα, 1 ριμπ, 1 ασίστ, 2 λάθη)

Α.Ε.Δικαίου – Ιπποκράτης 61-63 (μικρός τελικός Final 4 εφήβων)

Σάββατο, 26 Μαρτίου 2011

Ήττα που δεν της άξιζε υπέστη η ομάδα μας στον μικρό τελικό του Final 4, χάνοντας στις λεπτομέρειες από τον Ιπποκράτη με 61-63.

Βασική 5αδα για την ομάδα μας ήταν οι : Κοντογιάννης, Καλής, Δρόσος, Κρωτήρης και Θεοδώρου. Στην αρχή του παιχνιδιού ο έλεγχος της…..εναέριας κυκλοφορίας (12 ριμπάουντ) μας έδωσε ελαφρύ προβάδισμα 2 πόντων (15-13) το οποίο θα ήταν μεγαλύτερο αν δεν κάναμε κάποια αβίαστα λάθη (συνολικά 5 στο 1ο δεκάλεπτο), τα οποία συνεχίστηκαν και στο 2ο (8 λάθη σε αυτό το κομμάτι του ματς και συνολικά 13 στο 1ο ημίχρονο), με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να πάρουν μια διαφορά 8 πόντων (28-36). Στο τέλος του ημιχρόνου ο Γιάννης Παπούλης “κατέβασε” το σχήμα της 5αδας μας (Δρόσος, Κρωτήρης, Ζαϊμάκης, Κάννης και Καλής), και το ημίχρονο έκλεισε στο 31-36.

Με το ίδιο -χαμηλό- σχήμα ξεκίνησε και το 3ο δεκάλεπτο. Παρ’ότι οξύμωρο, το σχήμα αυτό απέδωσε, κυριαρχήσαμε στα ριμπάουντ (11 αμυντικά και 7 επιθετικά) και είχε σαν αποτέλεσμα να ξαναπάρουμε “κεφάλι” στο σκορ. Ο Νίκος Καλής κέρδισε φάουλ ακριβώς με την λήξη του δεκαλέπτου και σε νεκρό χρόνο εκτέλεσε 2 ελεύθερες βολές, ευστοχώντας στη 1, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ του 3ου δεκαλέπτου σε 50-45.

Με την αρχή του 4ου δεκαλέπτου ο Μιχάλης Δρόσος υπέπεσε στο 4ο προσωπικό του φάουλ, ενώ αμέσως μετά ο Πάρης Κρωτήρης με το πρώτο του εύστοχο 2ποντο (είχε 7 άστοχα μέχρι εκείνη την στιγμή) έστειλε την διαφορά στο +7 για την ομάδα μας ! Οι παίχτες μας άρχισαν να φορτώνονται επικίνδυνα με φάουλ, με συνέπεια να μην παίζουν τόσο δυνατή άμυνα : στα 6’40” για την λήξη ο Πάρης έκανε το 4ο προσωπικό του, ενώ στα 2’37” χρεώθηκε με επιθετικό (αμφιλεγόμενο) 5ο φάουλ και αποβλήθηκε. Η απώλεια του βασικού μας play maker αποδιοργάνωσε το παιχνίδι μας και οι αντίπαλοι πλησίαζαν στο σκορ. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν καταστροφικό : 4 λάθη (2 ο Γιακουμής και από 1 Καλής και Δρόσος) πέταξαν την νίκη μέσα από τα χέρια μας, κατατάσσοντας μας έτσι στην 4 θέση του τουρνουά.

Από την ομάδα μας ξεχώρισαν ο Πάρης Κρωτήρης που έβγαλε -πάλι- μαγικές ασίστ στους συμπαίκτες του, ο Νίκος Καλής που κυριάρχησε στις 2 ρακέτες μαζεύοντας 17 “σκουπίδια”, ο Μιχάλης Δρόσος που έκανε double double με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Στέφανος Κοντογιάννης και ο Μανώλης Ζαϊμάκης που έπαιξαν καταπληκτική άμυνα πάνω στα αντίπαλα ατού.

Υ.Γ. Εκτός 12αδας στον σημερινό αγώνα, ήταν ο αρχηγός της ομάδας Ηλίας Ζωίδης, λόγω υψηλού πυρετού. Την θέση του πήρε ο Γιώργος Πουρτσίδης.

Δεκάλεπτα: 15-13, 31-36, 50-45, 61-63

Α.Ε. Δικαίου(Παπούλης):Κοντογιάννης Στέφανος (0/1 2ποντα, 0/1 3ποντα, 2 ριμπ., 1 λάθος, 1 κλεψ., 1 ασίστ), Σαριδάκης Χάρης 4 (2/3 2ποντα, 1 λάθος), Καλής Νκος 8 (2/6 2ποντα, 1/1 3ποντα, 1/2 βολές, 14 αμ.ριμπ., 3 επιθ. ριμπ., 2 κλεψ., 4 λάθη, 1 ασίστ), Δρόσος Μιχάλης 23 (4/14 2ποντα, 0/3 3ποντα, 15/17 βολές, 5 αμ.ριμπ. 7 επιθ.ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ, 7 λάθη), Κρωτήρης Πάρης 13 (2/4 βολές, 4/11 2ποντα, 1/5 3ποντα, 4 ριμπ., 3 κλεψ., 3 ασίστ, 4 λάθη), Κάννης Αφεντούλης 2 (1/3 2ποντα, 3 ριμπ., 1 κοψ., 1 λάθος), Γιακουμής Νίκος (2 ριμπ., 2 λάθη),  Ζαϊμάκης Μανώλης (1/4 2ποντα, 2 ριμπ, 1 λάθη), Μητροπανόπουλος Γιώργος 1 (1/2 βολές, 1 ριμπ.), Θεοδώρου Κώστας 8 (4/4 2ποντα, 3 ριμπ, 2 λάθη, 1 ασίστ)

Ιπποκράτης : Τόρα, Δανατζης, Νικολάου, Τσιατσιος, Βρακιδης, Γουναρης, Νασταχανιδης, Διακοπαναγιώτου

Total Page Visits: 591 - Today Page Visits: 1