Final-4 παγκορασίδων 2017/2018 – 2η θεση

Ιπποκρατης-Α.Ε. Δικαίου 52-36(τελικος Final-4 παγκορασίδων 2017/2018)

Κυριακή, 13 Μαΐου 2018

Ήττα στον τελικό του Final-4 για την ομάδα μας από τον Ιπποκράτη, με σκορ 52-36.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο 1ο δεκάλεπτο (12-12), αλλά στο δεύτερο κάναμε πάρα πολλά λάθη με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να ξεφύγουν στο σκορ (30-21). Στο Β’ μέρος η εικόνα του ματς ήταν η ίδια, με την ομάδα μας να μην καταφέρνει να πλησιάσει στο σκορ.

Στο 4ο δεκάλεπτο πιέσαμε περισσότερο στην άμυνα, μειώσαμε στο -8 (31-39), αλλά αστοχησαμε σε δυο εύκολα λέι απ (μετά από αντίστοιχες καλές άμυνες)…… Οι αντίπαλοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά και να πάρουν -δικαια- την νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή.

Δεκάλεπτα: 12-12, 30-21, 39-27, 52-36

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Μαριέττα Πιτταρά 2 , Δρόσου Στεργία  2 ,  Μπότσι Αλεξάνδρα  11 , Παναγιωτοπούλου Δήμητρα 2, Παπασεβαστού Γεωργία , Χατζηκαλύμνιου ΜαίρηΨαρού Τάνια 6, Τσαούση Βαλάντω 11, Δρόσου Βασιλική, Σκαρταδου Θεοδώρα, Παντού Φωτεινή, Χατζηδαυιδ Ανθή 2, Χατζηγιακουμη Κατερίνα

ΓΑΣ Ιαλυσος-Α.Ε. Δικαίου 39-40(ημιτελικος Final-4 παγκορασίδων 2017/2018)

Σάββατο, 12 Μαΐου 2018

Μεγάλη νίκη στον ημιτελικό του Final-4 για την ομάδα μας επί του ΓΑΣ Ιαλυσός με σκορ 39-40.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια με μεγάλο σασπένς και στην ουσία κρίθηκε στο τελευταίο σουτ!!!!!

Στο πρώτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 9-7, αλλά στο δεύτερο περάσαμε μπροστά με 5 πόντους (15-20), με πολυφωνία στο σκοράρισμα.

Με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου η Στεργία Δρόσου έκανε δύο κλεψίματα, με τις Χατζηκαλύμνιου και Μπότσι να πετυχαίνουν αντίστοιχα καλάθια στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 15-24. Όμως, στην συνέχεια υποπέσαμε σε αρκετά λάθη, επιτρέποντας στους αντιπάλους να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά και να προσπεράσουν με 27-26. Αμέσως μετά η Στεργία Δρόσου πέτυχε τρίποντο, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +2 (28-29).

Στο 4ο δεκάλεπτο τα πολλά χαμένα εύκολα λέι απ, επέτρεψαν στους αντιπάλους να μείνουν κοντά στο σκορ, για να φτάσουμε στο τελευταίο δίλεπτο : ένα καλάθι της Παναγιωτόπουλου έκανε το 35-34 και ενα της Τσαούση το 37-37 στο 1’30”. Χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να “τελειώσουν” το ματς, τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα προηγήθηκαν με 37-40 με τρίποντο της Τσαούση! Οι αντίπαλοι μείωσαν σε 39-40 με την ομάδα μας να παίρνει ταιμ αουτ και να επαναφέρουμε την μπάλα στην επίθεση, με 21″ για την λήξη. Όμως, η Τσαούση στην προσπάθεια της να πασάρει έβγαλε την μπάλα άουτ!!!!!

Στην επίθεση των αντιπάλων, σε διεκδίκηση της μπάλας σφυρίχτηκε τζαμπολ, με το βελάκι να δείχνει ξανά Ιαλυσός, με 3″ για την λήξη. Στην επαναφορά αστόχησαν σε σουτ, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ αστοχώντας ξανά, με την κόρνα της λήξης να μας βρίσκει στον αυριανό τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουμε τον Ιπποκράτη που νίκησε τον Κολοσσό.

Δεκάλεπτα: 9-7, 15-20, 27-29, 39-40

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Μαριέττα Πιτταρά  , Δρόσου Στεργία  5(1) ,  Μπότσι Αλεξάνδρα  4 , Παναγιωτοπούλου Δήμητρα 4, Παπασεβαστού Γεωργία , Χατζηκαλύμνιου Μαίρη 3,  Ψαρού Τάνια 4, Τσαούση Βαλάντω 18(1), Δρόσου Βασιλική, Σκαρταδου Θεοδώρα, Παντού Φωτεινή, Χατζηδαυιδ Ανθή 2, Χατζηγιακουμη Κατερίνα

Total Page Visits: 553 - Today Page Visits: 1