Ιπποκράτης – Α.Ε. Δικαίου 57-47 (ημιτελικός κυπέλλου 2011/2012)

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του κυπέλλου Δωδεκανήσου, χάνοντας σήμερα το απόγευμα από τον Ιπποκράτη με σκορ 57-47. Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε στο -11 (20-9) στο 1ο δεκάλεπτο….

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου η εικόνα της ομάδας μας βελτιώθηκε λίγο, αλλά με την είσοδο του Πάρη Κρωτήρη το σκορ έγινε 24-24. Ο…..Βενιαμίν της ομάδας με συνεχόμενες πιεστικές άμυνες, “έκλεψε” μπάλες βγάζοντας αιφνιδιασμούς και μάλιστα έχασε την ευκαιρία να μας δώσει το προβάδισμα (στο 24-24) καθώς είχε 0/2 βολές σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίχτες μας έκαναν ξανά….”κοιλιά” και κάποια στιγμή βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με -15 πόντους, καθώς τα ποσοστά ευστοχίας ήταν πολύ χαμηλά….Στην συνέχεια η καλύτερη άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, όμως παρέμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα.

Κύριες αιτίες της ήττας μας, ήταν τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας (48% στις βολές, 44% στα 2ποντα και 18% στα 3ποντα) και η κακή άμυνα στους αντίπαλους ψηλούς….

Υ.Γ.1 – Πολύ καλή απόδοση είχε ο καινούργιος διαιτητής, κ.Ρουμελιώτης, (“σφύριξε” με την κα. Διλμπεράκη). Μακάρι να βοηθήσει από το πόστο του, το πολύπαθο τοπικό μας μπάσκετ…….

Υ.Γ. 2 – Εκτός 12αδας σήμερα έμειναν ο Κώστας Πολίτης, ο Γιάννης Μάμος και ο Θανάσης Αμοιρίδης, οι οποίοι έλειπαν για επαγγελματικούς λόγους.

Ιπποκράτης : Καμπερης 11, Παρβαντώνης 10, Γκορατσας 11, Γιαννούλης 15, Τσιλιγκίρης 10

Α.Ε.Δικαίου (Τζομάκας): Τσιαφίτσας 8,  Γεωργαδάκης 4, Τρύπας 14, Αντωνόπουλος 4, Τριτσάρης 10(2), Τερζόγλου 2, Κρωτήρης Ν., Δρόσος Μ., Χατζηδαυίδ Π. 3, Κρωτήρης Π. 2, Κολέσης, Μανώλας

Total Page Visits: 479 - Today Page Visits: 1