αγώνες παμπαίδων σεζόν 2013/2014

Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας από τον Πανιώνιο Λέρου με σκορ 49-65.

Η ήττα αυτή σήμανε τον αποκλεισμό της ομάδας μας από το Final-4, μιας θα τερματίσουμε στην 3η θέση του ομίλου (εκκρεμεί ο αγώνας μας στην Κάλυμνο με την ΕΑΚΑ).

Τα μεγάλα ποσοστά αστοχίας (ιδιαίτερα στα 3ποντα) και η δυσκολία στην αντιμετώπιση του πανύψηλου Χατζηδάκη, ήταν οι κύριοι λόγοι της ήττας μας.

Δεκάλεπτα: 12-15, 28-30, 39-48, 49-65

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδάκης, Τσάμπαλλας Ι., Καραθωμάς Π. 7(1), Σπανός 2, Τσάμπαλλας Β. 16(2), Χατζηδαυίδ Κ. 2, Χατζηφιλίππου22(2)

Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2014

Την ευκαιρία να κάνει το “μεγάλο” βήμα προς το Final-4 έχασε σήμερα η ομάδα μας, αφού ηττήθηκε από τον Ιπποκρατη με 60-64.

Το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις 2 ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ (29-28 το ημίχρονο). Στο 3ο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν μέχρι και με 11 πόντους (34-45). Όμως, τα παιδιά του Δημήτρη Τζομάκα με μπροστάρη στην άμυνα τον -Βενιαμίν- Πέτρο Καραθωμά (γεν.2001) και επιθετική αιχμή τον Μιχάλη Χατζηφιλίππου μείωσαν στο σκορ.

Η φάση που έκρινε -ίσως- τον αγώνα, έγινε 40” πριν την λήξη του παιχνιδιού: με το σκορ στο 58-60, οι αντίπαλοι είχαν την επαναφορά της μπάλας στην επίθεσή τους. Η πιεστική άμυνά μας, τους ανάγκασε να στείλουν την μπάλα στο πίσω μέρος του γηπέδου, κάνοντας φανερά μπρος-πίσω. Ακόμα και ο παίχτης του Ιπποκράτη που κυνηγούσε την μπάλα, προσπαθούσε να την προφυλάξει με το κορμί του, για να μην την κλέψει ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου και ισοφαρίσει! Όμως, την έπιασε και ξεκίνησε εκ νέου επίθεση, με τους διαιτητές να μην καταλογίζουν το σφάλμα, που ακόμα και οι….τυφλοί το είδαν !!!!!

Δεκάλεπτα: 13-10, 29-28, 40-47, 60-64

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):Θωμαδάκης 1, Τσάμπαλλας Ι. , Καραθωμάς Π. 5(1), Σπανός 2, Τσάμπαλλας Β. 7, Χατζηδαυίδ Κ. 2, Φωτιάδης, Χατζηφιλίππου 43(2)

Ιπποκράτης (Μαραγκας): Βαση 4, Χατζηπυλιώτης 6, Αραπόπουλος 4, Αυγουλας 8, Χλαπανης 9, Μουστακης 5, Νικολής 2, Γερογιαννης 26(1)

Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2014

Την 1η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας στην Λέρο με σκορ 78-52.

Κάνοντας ένα…καταστροφικό 1ο ημίχρονο, με πολύ κακή άμυνα, βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ, έχοντας και τον Χατζηφιλίππου με 3 φάουλ από το 1ο δεκάλεπτο.

Στο 2ο ημίχρονο η άμυνα βελτιώθηκε, ενώ η διαφορά μειώθηκε μετά από αιφνιδιασμούς. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό και η ομάδα της Λέρου νίκησε δικαίως.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου με 26 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-6, 39-18, 53-36, 78-52

Πανιώνιος Λέρου (Χατζηδάκης): Γεωργίου 11, Χριστοδούλου 2, Δημητρακόπουλος 9(1), Μαχαίρας Θ. 13, Γιαλιτζής, Κανάρης, Χατζηδάκης 38, Χατζημιχάλης 5

Α.Ε. Δικαίου (Χατζηγιακουμής) : Θωμαδάκης 7(1), Τσάμπαλλας Ι. 2, Καραθωμάς Π. 6, Σπανός 2, Τσάμπαλλας Β. 2, Χατζηδαυίδ Κ. 5(1), Φωτιάδης, Χατζηφιλίππου 26(2), Ματθαίος 2

Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2013

Το 2/2 έκαναν οι παμπαίδες σήμερα στο ανοιχτό -και παγωμένο απ’το κρύο- γήπεδο Πυλίου, νικώντας την Ε.Α.ΚΑ. με 70-21.

Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον μόνο στο 1ο δεκάλεπτο (18-9), μιας και στην συνέχεια η καλή άμυνά μας έκανε την διαφορά. Στα επόμενα δεκάλεπτα δεχθήκαμε 3, 2 και 7 πόντους αντίστοιχα…

Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Βασίλης Τσάμπαλλας 13 πόντους και ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου με 26.

Δεκάλεπτα: 18-9, 29-12, 49-14, 70-21

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδάκης 6, Τσάμπαλλας Ι. 4, Καραθωμάς Π. 1, Σπανός 8, Τσάμπαλλας Β.13(1), Χατζηδαυίδ Κ. 4, Φωτιάδης 6, Χατζηφιλίππου 26(2), Ματθαίος 2

Ε.Α.ΚΑ.(Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Ε., Μουσέλλης, Μιλάτος 1, Τσάταρης 4, Σάμιος 4, Εγγλέζος 6, Κουλλιάς Α. 2, Καραφύλλης Μ. 4, Φυλαχτάκης, Καραφύλλης Ν., Κουκιαΐνης, Κούρος

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013

Μετά τους άνδρες, τους εφήβους & τους παίδες, και οι παμπαίδες μας ξεκίνησαν με νίκη το φετινό πρωτάθλημά τους.

Σε ένα κακό -αγωνιστικά- παιχνίδι κερδίσαμε τον Ιπποκράτη 35-40.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση, γιατί οι αντίπαλοι δεν παρουσίασαν δελτία των αθλητών (σύμφωνα με την προκήρυξη του πρωταθλήματος), αν και πραγματοποίησαν κανονικά την προθέρμανσή τους….Οι διαιτητές έδωσαν περιθώριο 15 λεπτών στους γηπεδούχους να προσκομίσουν τα δελτία, αλλά εκείνοι προσκόμισαν μόνο 5 δελτία…..

Η ομάδα μας ήταν πολύ νευρική και βρέθηκε σε κακή μέρα. Οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και ήταν μπροστά στο σκορ, μέχρι τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, όταν με το σκορ στο 15-15, ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου με σουτ 3π. μας έβαλε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (15-18), κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Χατζηφιλίππου -αν και πολύ άστοχος σήμερα- ήταν ο 1ος σκορερ της ομάδας μας, αλλά αποχώρησε τραυματίας 7 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Σε εκείνο το σημείο την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν ο Βασίλης Τσάμπαλλας και ο Κώστας Χατζηδαυίδ, που με κρίσιμα καλάθια έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας. Στο τέλος ο Νίκος Σπανός με 2π. διαμόρφωσε το τελικό σκορ….

Δεκάλεπτα: 13-11, 21-26, 31-32, 35-40

Ιπποκράτης (Μαράγκας): Χατζηπυλιώτης 5, Αυγουλάς 14, Νικολής 6, Μποδούρ 10, Μουστάκας

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδάκης, Τσάμπαλλας Ι. 2, Καραθωμάς Π. 1, Σπανός 2, Τσάμπαλλας Β.10, Χατζηδαυίδ Κ. 8, Μούρας, Φωτιάδης, Χατζηφιλίππου 17(1), Ματθαίος

Total Page Visits: 489 - Today Page Visits: 1