Ζέφυρος – Α.Ε. Δικαίου 72-85 (6η αγωνιστική ανδρικού Β’ φάσης 2013/2014)

Δύσκολη νίκη σήμερα για την ομάδα μας, επί του Ζέφυρου με σκορ 72-85

Η κούραση από τον χτεσινοβραδινό αγώνα με τον Ιβίσκο ήταν εμφανής από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα να κάνουν πολλά λάθη (σύνολο 16) και μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Στα μέσα του 1ου δεκαλεπτου βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 15-9, αλλά με 3ποντο του Νώντα Γκοράτσα ισοφαρίσαμε σε 15-15. Η πολύ κακή περιφερειακή μας άμυνα (δεχθήκαμε συνολικά 11 τρίποντα!) επέτρεπε στους αντιπάλους να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Στα 3΄30” για το ημίχρονο και με το σκορ στο 32-29, ο Γιώργος Χατζηγιακουμής με 3π. ισοφάρισε. Στο σημείο αυτό, με συνεχόμενα καλάθια από Γεωργαδάκη, Τριτσάρη και Χατζηγιακουμή , “τρέξαμε” ένα σερί 2-15 και το σκορ έγινε 34-44.

Στα πρώτα 2′ του 2ου ημιχρόνου ο Τρύπας κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αλλά είχε 1/2 βολές κάνοντας το σκορ 40-50. Η κακή μας απόδοση στην άμυνα συνεχίστηκε και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-60.

Μάλιστα, στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, το ματς ήρθε “τούμπα” για την ομάδα μας : οι αντίπαλοι με 3 σερί 3ποντα πέρασαν μπροστά στο σκορ 69-65, με τον Δημήτρη Τζομάκα να καλεί τάιμ-άουτ. Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι παίχτες μας “μεταμορφώθηκαν” (λες και γύρισαν στο ματς με τον Ιβίσκο λίγες ώρες πριν) και αποφάσισαν να “τελειώσουν” το ματς : με ένα σερί 20-0 (!!!!) το σκορ έγινε 69-85 με την….σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος ! Ο Γιώργος Τρύπας και ο Νώντας Γκοράτσας πέτυχαν -σχεδόν- όλους τους πόντους της ομάδας μας στο 4ο δεκάλεπτο (12 και 11 αντίστοιχα) & έτσι πήραμε τους 2 βαθμούς της νίκης.

Εκτός 12αδας έμειναν :Καλαμπαλής , Πολίτης, , ΚοντογιάννηςΜανώλας

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-45, 56-60, 72-85

Ζεφυρος(Μπίλιας): Δεληγιάννης 4, Χαρκιανάκης 5(1), Μουκέντι 3(1), Ηλιού 16(2), Μήτσης 7(1), Σπανουδάκης 24(5), Φράγκος 13(1), Μπάμπος, Μητσού, Δεληγιαννάκης

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ., Τρύπας 21(3), Γεωργαδάκης 10, Τριτσάρης 12, Γκοράτσας 24(5), Τσατσούλης , ΑντωνόπουλοςΧατζηγιακουμής 18(1), Ζώγας

Total Page Visits: 463 - Today Page Visits: 1