αγώνες παμπαίδων σεζόν 2015/2016

Πέμπτη, 07 Απριλίου 2016

Σε ένα αδιάφορο -βαθμολογικά- παιχνίδι οι παμπαίδες μας έχασαν από τον Ιπποκράτη 80-57.

Οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την συμμετοχή τους στο Final-4, και το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι αντίπαλοι εξασφάλισαν μια διαφορά από το 1ο δεκάλεπτο, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος. Ο Πέτρος Καραθωμάς  ήταν ο 1ος σκόρερ με 26 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-16, 54-24, 68-39, 80-57

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κοντός, Χατζηγιακουμής 2, Χριστοφής,Καραθωμάς Π. 26(2), Καραθωμάς Σ. , Ξενίκας 4, Πανάτος 5(1), Βασιλείου 3, Μαρίνος 2, Τσάνι 1, Ψωμαδάκης 2, Ματθαίος 12, Μάμμης

Κυριακή, 27 Μαρτίου 2016

Χωρίς δυσκολία οι παμπαίδες μας νίκησαν σήμερα τον Καλυμνιακό με σκορ 61-33.

Μπορεί οι Σταμάτης Ματθαίος, Νίκος Βασιλείου, Πέτρος Καραθωμάς, Αντώνης Δρόσος και ο Δημήτρης Τζομάκας να βρισκόταν με το εφηβικό για το Final-4 που γίνεται στην Ρόδο, οι υπόλοιποι παίχτες μας με τον Γιώργο Τρύπα στον πάγκο, δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα να νικήσουν τον Καλυμνιακό και να προκριθούν και μαθηματικά στο Final-4.

Δεκάλεπτα: 16-9, 29-16, 46-20, 61-33

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Κοντός 4, Χατζηγιακουμής 8, Χριστοφής 2,Καραθωμάς Σ. 10, Ξενίκας 17, Πανάτος 6, Τσάνι 7, Ψωμαδάκης, Παρασλαρίδης, Μάμμης, Διακαναστάσης

Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση, οι παμπαίδες μας έχασαν από την Ε.Α.ΚΑ 56-52.

Αν και ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι και προηγηθήκαμε 2-7, στην συνέχεια δεχθήκαμε ένα σερί 11-0 και το σκορ έγινε 13-7. Το σερί αυτό διέκοψε ο Πέτρος Καραθωμάς, που έκανε το 13-10 με σουτ τριών πόντων. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-10, ενώ στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο, μέχρι το 31-22 του ημιχρόνου. Ο Δημήτρης Τζομάκας δεν είχε εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση, μιας και όλους τους πόντους στο ημίχρονο, τους πέτυχαν ο Σταμάτης Ματθαίος και ο Πέτρος Καραθωμάς.

Στο β’ ημίχρονο, παρά τα προβλήματα με τα φάουλ (Ξενίκας, Βασιλείου, Ματθαίος είχαν από 3) καταφέραμε να μειώσουμε στο σκορ 41-37 στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Μάλιστα, με την αρχή του 4ου δεκαλέπτου (στο 33′) ο Πέτρος Καραθωμάς που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι, χρεώθηκε δυο πολύ γρήγορα φάουλ (το 3ο και 4ο) και αμέσως μετά δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε. Παρ’όλα αυτά, βρήκαμε επιθετικές λύσεις από Χατζηγιακουμή, Ξενίκα και Βασιλείου και μείναμε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε την νίκη γοήτρου.

Ακόμα και μετά την ήττα μας αυτή, έχουμε εξασφαλίσει κατά 99% την πρόκριση στο φετινό Final-4, μιας και για να μην γίνει αυτό, πρέπει να ηττηθούμε από τον αδύναμο Καλυμνιακό στο Πυλί και από τον Ιπποκράτη στο κλειστό, και παράλληλα η Ε.Α.ΚΑ. να νικήσει τον Πανιώνιο στην Λέρο και τον Φοίβο στην Κάλυμνο.

Δεκάλεπτα: 17-10, 31-22, 41-37, 56-52

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κοντός, Χατζηγιακουμής 2, Χριστοφής,Καραθωμάς Π. 24(5), Καραθωμάς Σ. 4, Ξενίκας 4(1), Πανάτος, Βασιλείου 4, Μαρίνος 2, Τσάνι 4, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 8

Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου 2016

Την 6η φετινή νίκη πέτυχαν σήμερα οι παμπαίδες μας, που νίκησαν 56-32 τον Πανιώνιο Λέρου.

Το ματς έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες (δυνατός αέρας), με αποτέλεσμα οι παίχτες των δυο ομάδων να δυσκολεύονται, ιδιαίτερα στα μακρινά σουτ. Μοιραία, το παιχνίδι κρίθηκε κοντά στις δύο ρακέτες, εκεί όπου ο Δημήτρης Τζομάκας είχε περισσότερες εναλλακτικές λύσεις.

Με την νίκη μας αυτή, εξασφαλίσαμε κατά 99% την πρόκριση στο φετινό Final-4, και με νίκη την επόμενη αγωνιστική στην Κάλυμνο απέναντι στην Ε.Α.ΚΑ. η πρόκριση θα οριστικοποιηθεί και μαθηματικά.

Δεκάλεπτα: 7-11, 22-21, 36-29, 56-32

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Χατζηγιακουμής,  Παρασλαρίδης, Μάμμης 2, Καραθωμάς Π. 22, Καραθωμάς Σ. 9, Ξενίκας 2, Πανάτος, Βασιλείου 4, Μαρίνος 4, Τσάνι 4, Ψωμαδάκης 5, Ματθαίος 4

Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Εύκολη νίκη για τους παμπαίδες μας, που νίκησαν 82-25 τον Φοίβο.

Στην ουσία το παιχνίδι “τελείωσε” στο 6ο λεπτό, όταν και προηγηθήκαμε 0-18. Στο 3ο δεκάλεπτο δεχθήκαμε μόλις 5 πόντους και ο Δημήτρης Τζομάκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με buzzer-beater από τα 9 μέτρα ο Αλέξανδρος Ψωμαδάκης.

Δεκάλεπτα: 3-27, 14-48, 19-66, 25-82

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μάμμης 4, Ξενίκας 15(1), Χατζηγιακουμής 5(1), Καραθωμάς Π. 21, Βασιλείου 9, Μαρίνος 2, Ψωμαδάκης 11(1), Κοντός, Πανάτος 6, Ματθαίος 4, Καραθωμάς Σ. 5, Παρασλαρίδης

Σάββατο, 19 Δεκεμβρίου 2015

Την 1η φετινή ήττα γνώρισαν οι παμπαίδες μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη 52-68.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η ομάδα μας ήταν αρκετά νευρική και άστοχη, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να προηγηθούν στον σκορ. Μάλιστα, στο 2ο δεκάλεπτο ήρθε και ο τραυματισμός του Νίκου Βασιλείου (διάστρεμμα) και το ημίχρονο έκλεισε στο -17 (20-37).

Στο 3ο δεκάλεπτο, η άμυνά μας “έσφιξε”, κλέψαμε αρκετές φορές την μπάλα και πετύχαμε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Με τον Βασιλείου να σφίγγει τα δόντια και να αγωνίζεται ξανά (από τους καλύτερους στην άμυνα) μειώσαμε στο -2 (37-39) στα μέσα του δεκαλέπτου, αλλά με 2 κακές άμυνες όπου δεχθήκαμε 3ποντα, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 40-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι είχαν περισσότερη ηρεμία στο παιχνίδι τους και δικαίως έφτασαν στην νίκη 52-68.

Δεκάλεπτα: 7-17, 20-37, 40-50, 52-68

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μάμμης , Ξενίκας 4, Χατζηγιακουμής Δ., Καραθωμάς Π. 24(1), Καραθωμάς Σ. 8, Βασιλείου 8, Χριστοφής, Μαρίνος, Ψωμαδάκης, Κοντός, Πανάτος 2, Ματθαίος 6

Σάββατο, 05 Δεκεμβρίου 2015

Το 4/4 έκαναν οι παμπαίδες μας, νικώντας εύκολα και τον Καλυμνιακό

Απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα μιας και από την αρχή του αγώνα πήραμε μεγάλη διαφορά στο σκορ. Μάλιστα στο 2ο δεκάλεπτο δεχθήκαμε μόλις 2 πόντους και η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στο +46 (8-54).

Ο Πέτρος Καραθωμάς έκανε μεγάλη εμφάνιση πετυχαίνοντας 41 πόντους, ενώ εκτός 12αδος ήταν ο Σέργιος Καραθωμάς.

Δεκάλεπτα: 6-31, 8-54, 17-75, 22-100

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μάμμης 2, Ξενίκας 19(1), Χατζηγιακουμής 4, Καραθωμάς Π. 41(5), Βασιλείου 10, Χριστοφής 2, Μαρίνος 2, Ψωμαδάκης 2, Κοντός 2, Τσάνι, Πανάτος 2, Ματθαίος 14

Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2015

Το 3/3 έκαναν οι παμπαίδες μας, νικώντας και την Ε.Α.ΚΑ. 60-28.

Η πιεστική άμυνα, μας έδωσε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και πήραμε μια διαφορά 10 πόντων (15-5 το δεκάλεπτο). Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο τα πολλά κλεψίματα, μας έδωσαν την δυνατότητα να πετύχουμε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και να μεγαλώσουμε την διαφορά. Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους πιο μικρούς αθλητές της 12αδας.

Μπορεί ο Πέτρος Καραθωμάς ήταν 1ος σκορερ, αλλά “κλειδιά” για την σημερινή μας νίκη ήταν ο Αντώνης Ξενίκας και ο Νίκος Βασιλείου με την εξαιρετική τους αμυντική απόδοση.

Εκτός 12αδος ήταν ο τραυματίας Ματθαίος.

Δεκάλεπτα: 15-5, 31-12, 48-17, 60-28

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μάμμης, Ξενίκας 10, Χατζηγιακουμής, Καραθωμάς Π. 19, Καραθωμάς Σ. 11, Βασιλείου 10, Χριστοφής, Μαρίνος 2, Ψωμαδάκης 2, Κοντός 2, Τσάνι 4, Πανάτος

Σάββατο, 07 Νοεμβρίου 2015

Με νίκη συνέχισαν το πρωτάθλημα οι παμπαίδες μας, νικώντας τον Πανιώνιο στην Λέρο με 47-56

Από την αρχή του αγώνα είχαμε το προβάδισμα, με τον Πέτρο Καραθωμά να είναι σε μεγάλη μέρα στην επίθεση (26 πόντοι). Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και το +18, μέχρι την νίκη και το τελικό 47-56.

Ετσι κάναμε το 2/2 και με νίκη την επόμενη αγωνιστική απέναντι στην Ε.Α.ΚΑ., αποκτούμε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στο final 4.

Δεκάλεπτα: 13-13, 25-29, 34-46, 47-56

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας 6(2), Χατζηγιακουμής, Μάμμης, Καραθωμάς Π. 26(2), Τζαράι 2, Βασιλείου 9, Χριστοφής, Μαρίνος 2, Ψωμαδάκης 2, Ματθαίος 9, Κοντός, Τσάνι

Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2015

Με πολύ εύκολη νίκη ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα οι παμπαίδες μας, νικώντας τον Φοίβο με 99-12.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε η χαοτική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, και το 35-6 του 1ου δεκαλέπτου τα λέει όλα !!! Στο 2ο δεκάλεπτο ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό (61-10 το ημίχρονο), στο 3ο δεκάλεπτο δεν δεχθήκαμε κανένα πόντο, ενώ στο 4ο δεχθήκαμε μόλις 2 πόντους……

Ο Γιώργος Χατζηγιακουμής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους του αθλητές της 12αδας, ενώ οι 10 εξ αυτών σκόραραν, με τους Σταμάτη Ματθαίο και Πέτρο Καραθωμά να είναι οι πρώτοι σκόρερ (22 και 30 πόντοι αντίστοιχα).

Δεκάλεπτα: 35-6, 61-10, 79-10, 99-12

Α.Ε. Δικαίου (Χατζηγιακουμής): Ξενίκας 11(1), Χατζηγιακουμής 12(1), Μάμμης 2, Καραθωμάς Π. 30(3), Καραθωμάς Σ. 9, Τζαράι 1, Πανάτος 2, Βασιλείου 4, Χριστοφής, Μαρίνος, Ψωμαδάκης 6, Ματθαίος 22

Total Page Visits: 550 - Today Page Visits: 1