αγώνες παγκορασιδων σεζόν 2015/2016

Δευτέρα, 04 Απριλίου 2016

Με ήττα έκλεισε το πρωταθλημα παγκορασίδων η ομάδα μας , χάνοντας 52-47 από την Ε.Α.ΚΑ.

Έτσι μείναμε εκτός Final-4, μιας και χρειαζόμασταν νίκη έστω και με ένα πόντο.

Βέβαια η μεγάλη ευκαιρία για την πρόκριση είχε χαθεί την προηγούμενη αγωνιστική στο ματς με τον Ιπποκράτη, όταν στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα αστοχήσαμε σε λέι-απ……

Δεκάλεπτα: 21-6, 29-15, 36-31, 52-47

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδακη, Δροσου Ελβ. 21, Χριστοφη 8, Φλασκου 3, Ηλιου, Φραζη 13, Θεοδωρίδου, Μπότσι Α. 2, Χατζηδαυίδ

Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2016

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στην 5η αγωνιστική του πρωταθληματος παγκορασίδων, χάνοντας 53-55 από τον Ιπποκράτη.

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και μπροστά σε πολλούς θεατές που βρέθηκαν στο ανοιχτό γήπεδο Πυλίου, η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει -και μαθηματικά- την πρόκριση στο Final-4.

Στα 2ο πρώτα δεκάλεπτα οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο +1 για την ομάδα μας (28-27). Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, με πρωταγωνίστρια την Ελβύρα Δροσου, αυξήσαμε την πίεση στην άμυνα και πήραμε εύκολους πόντους με συνεχείς αιφνιδιασμούς. Η διαφορά έφτασε το +11 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, αλλά οι αντίπαλοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα προηγήθηκαν με +5 (43-48), αλλά ένα 3ποντο της Ελβύρα Δροσου και μια ατομική προσπάθεια της Αλεξάνδρας Μπότσι, έκαναν το σκορ 48-48. Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα λήξης του αγώνα, η Φιλοθέη Φραζή έχασε μοναδική ευκαιρία να χαρίσει το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα μας, αστοχώντας σε λέι-απ…… Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι αντίπαλοι ήταν πιο ψύχραιμοι στις βολές και πήραν την νίκη.

Παρ’όλη την ήττα, τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα κρατάνε την τύχη τους στα χέρια τους : με νίκη την τελευταία αγωνιστική στην Κάλυμνο απέναντι στην Ε.Α.ΚΑ., εξασφαλίζουν την 1η θέση του ομίλου, αφού οι ισοβαθμίες μας ευνοούν (είχαμε νικήσει στο ματς του 1ου γύρου απέναντι στον Ιπποκράτη στο κλειστό με σκορ 43-58.)

Υ.Γ. Κακή η σημερινή διαιτησία, που σε τουλάχιστον 6 (!!!) περιπτώσεις δεν δόθηκαν εμφανέστατα βήματα των αντιπάλων, και σε όλες τις φάσεις δεχθήκαμε καλάθι…..

Δεκάλεπτα: 14-13, 28-27, 40-33, 48-48 (κ.α.), 53-55

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Θωμαδακη, Δροσου Ελβ. 24(1), Χριστοφη 4, Φλασκου 4, Ηλιου 2, Φραζη 13, Θεοδωρίδου, Μπότσι Α. 4

Σάββατο, 12 Μαρτίου 2016

Ευκολη νίκη για την ομάδα μας στην 4η αγωνιστική του πρωταθληματος παγκορασίδων, που νίκησε στην Καρδάμαινα τον Ηρακλή 2000,με σκορ 21-61

Από την αρχή του παιχνιδιού πήραμε “κεφάλι” στο σκορ (4-10 το δεκάλεπτο) με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +9 (12-21). Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου τραυματίστηκε η 1η σκόρερ μας, Ελβύρα Δροσου, που μέχρι εκείνη την στιγμή είχε πετύχει 16 πόντους, αλλά αυτό δεν επηρέασε την απόδοσή μας, μιας και με καλή άμυνα (δεχθήκαμε μόλις 4 πόντους) αυξάναμε συνεχώς την διαφορά (16-37 το 3ο δεκάλεπτο).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το 4ο δεκάλεπτο, με τον Δημήτρη Τζομάκα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίχτριές του.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 4-10, 12-21, 16-37, 21-61

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κουκούλα 2, Θωμαδακη, Ρουφα 2, Δροσου Ελβ. 16, Χριστοφη 10, Φλασκου 8, Ηλιου, Φραζη 11, Θεοδωρίδου, Μπότσι Α. 8, Μπότσι Ε. 2, Χατζηδαυίδ 2

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2016

Ηττα-σοκ γνώρισε η ομάδα μας στην 3η αγωνιστική του πρωταθληματος παγκορασίδων, χάνοντας από την Ε.Α.ΚΑ. 42-48.

Στην αρχή του παιχνιδιού πήραμε “κεφάλι” στο σκορ (13-6 το δεκάλεπτο) με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +12 (29-17). Ολα έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα θα κατακτούσαμε το ροζ φύλλο αγώνα, κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Ομως, στην συνέχεια είχαμε ένα καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο : με κάκιστη άμυνα επιτρέψαμε στους αντιπάλους να “τρέξουν” ένα σερί 0-15, η Σεβαστιάνα Χριστοφή και η Ελβύρα Δρόσου (αγωνίστηκε εμπύρετη) χρεώθηκαν με 4 φάουλ και το αποκορύφωμα ήταν η αποβολή με 5 φάουλ της Φιλοθέης Φραζή, η οποία υπέπεσε σε 2 πολύ γρήγορα φάουλ (μετά τα 3 που είχε στο 1ο ημίχρονο). Για 8 ολόκληρα λεπτά μείναμε άποντοι, με την Ελβύρα Δρόσου να πετυχαίνει καλάθι κάνοντας το 31-32, και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 31-36.

Με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου ισοφαρίσαμε 36-36, αλλά στην συνέχεια δεχθήκαμε εκ νέου ένα σερί 2-12 και μοιραία γνωρίσαμε την 1η φετινή ήττα.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 13-6, 29-17, 31-36, 42-48

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κουκούλα 1, Θωμαδακη, Ρουφα 2, Δροσου Ελβ. 14, Χριστοφη 5, Φλασκου 8, Ηλιου 2, Φραζη 10

Δευτέρα, 11 Ιανουαρίου 2016

Με νίκη ξεκίνησε και το 2016 το πρωτάθλημα παγκορασίδων η ομάδα μας, νικώντας τον Ιπποκράτη εκτός έδρας, με σκορ 43-58.

Από την αρχή του παιχνιδιού πήραμε “κεφάλι” στο σκορ και δεν απειληθήκαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Η διαφορά άγγιξε πολλές φορές το +20, ενώ θα μπορούσε να φτάσει και το +30, αν δεν χανόντουσαν τόσα εύκολα καλάθια.

Ετσι η ομάδα μας έκανε το 2/2, ενώ αντίθετα ο Ιπποκράτης το 0/2, και όπως φαίνεται το ματς της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΕΑΚΑ, θα κρίνει την 1η θέση του ομίλου.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 7-18, 16-29, 28-40, 43-58

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Κουκούλα, Θωμαδακη, Ρουφα, Δροσου Ελβ. 20, Χριστοφη 6, Θεοδωριδου 4, Φλασκου 2, Ηλιου 2, Φραζη 24, Τσαούση, Μπότση

Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015

Με νίκη ξεκίνησε και φέτος το πρωτάθλημα παγκορασίδων η ομάδα μας, νικώντας τον Ηρακλή 2000, με σκορ 55-25

Από την αρχή του παιχνιδιού πήραμε “κεφάλι” στο σκορ και δεν απειληθήκαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Με τις πιο έμπειρες παίχτριες (Φραζή, Δρόσου, Φλάσκου) να κάθονται αρκετή ώρα στον πάγκο, ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε πολύ χρόνο συμμετοχής στις μικρότερες αθλήτριες, με την Αλεξάνδρα Μπότση και την Αναστασία Ηλιου, να ξεχωρίσουν με την παρουσία τους.