Α.Ε. Δικαίου – Αίολος Κεφάλου – play off ανδρικού 2015/2016

Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2016

Το 2-0 στα play-off έκανε η ομάδα μας, νικώντας 98-42 τον Αίολο Κεφάλου.

Με την νίκη αυτή προκριθήκαμε στο Final-4 ανδρών (θα γίνει στο κλειστό Κω 7-8/05/2016) και περιμένουμε τον νικητή της σειράς ΕΑΚΑ-Ηρακλής 2000, για ένα ματς που θα κρίνει την οριστική κατάταξη στον όμιλό μας.

Το σημερινό ματς “τελείωσε” από το 1ο δεκάλεπτο, όταν και προηγηθήκαμε 22-5 στο 8ο λεπτό, με κάρφωμα του Τριτσάρη. Στο 12ο λεπτό η διαφορά έφτασε το +30 (39-9) και έφτασε στην μέγιστη διαφορά στο 1ο ημίχρονο, στο +36 (53-17) με 3ποντο του -πρωταθλητή εφήβων από χτες), Πέτρου Καραθωμά !!!

Στο 23′ η διαφορά ξεπέρασε το +40 (61-21) με καλάθι του Γιώργου Χατζηγιακουμή μετά από ωραία ασίστ του Γιώργου Μανώλα. Στο 26′ ο Νίκος Σπανός (επίσης πρωταθλητής εφήβων) με 3ποντο έκανε το 71-26 και το +50 έκανε ο Γιώργος Τρύπας (92-42). Μάλιστα, ο Τρύπας έφτασε πολύ κοντά σε ένα εκπληκτικό triple double (23 πόντοι, 10 ριμπ. και 7 ασίστ), και θα το πετύχαινε αν δεν έμενε τόση πολύ ώρα στον πάγκο…..

Δεκάλεπτα: 31-5, 55-19, 76-31, 98-42

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Καραθωμάς Π. 3(1), Σπανός 7(1), Ζ. Δρόσος 12(2)Τρύπας 23(3), Γεωργαδάκης 12(1), Τριτσάρης  18(1), Παρβαντώνης 5, Λάμπρου 7(1), Παμπρής, Κατσούβας 4, Χατζηγιακουμής 7(1), Μανώλας

Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016

Το 1-0 στα play-off έκανε η ομάδα μας, νικώντας 77-44 τον Αίολο Κεφάλου.

Οι -τυπικά- γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα μας προηγούμενοι 5-0, αλλά οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα αντέδρασαν γρήγορα με σερί 10-0, κάνοντας το σκορ 5-10 στο 5′.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +6 (13-19), και στην 2η περίοδο με πιεστική άμυνα και αρκετά κλεψίματα ξεφύγαμε αρκετα στο σκορ, ενώ 1΄30” για το ημίχρονο φτάσαμε σε double score 20-40.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους, με τον Δημήτρη Τζομάκα να δίνει αρκετά χρόνο συμμετοχής και στους “μικρούς” Καραθωμά, Σπανό και Β. Τσάμπαλλα.

Μπορεί ο 1ος σκόρερ της ομάδας μας, Γιώργος Τρύπας , να έμεινε στα “ρηχά” (αν και ΟΛΑ τα σουτ που πήρε ήταν κάτω από ιδανικές συνθήκες), ωστόσο είχαμε 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Δρόσος, Τριτσάρης, Παρβαντώνης, Λάμπρου , Χατζηγιακουμής) που αναπλήρωσαν το επιθετικό κενό.

Ο Παντελής Τριτσάρης (17 πόντοι & 14 ριμπ.) και ο Γιώργος Χατζηγιακουμής (16 πόντοι & 10 ριμπ.) πέτυχαν double-double “σκεπάζοντας” τις δύο ρακέτες, ο Ζαφείρης Δρόσος έδωσε ταχύτητα στην ομάδα μας, αλλά ο κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Πέτρος Λάμπρου που εκτός από τη “γεμάτη” στατιστική του (10π., 6 ριμπ., 4 κοψ., 6 ασίστ, 2 κλεψ.) έπαιξε καταπληκτική άμυνα !

Ετσι, πετύχαμε την 1η από τις 2 νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στον τελικό του ομίλου και κατ’ επέκταση στο Final-4.

Δεκάλεπτα: 13-19, 20-42, 38-64, 44-77

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Καραθωμάς Π., Σπανός, Ζ. Δρόσος 13(1), Β. Τσάμπαλλας 2 Τρύπας 9(1), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης  17(1), Παρβαντώνης 10(1), Λάμπρου 10, Παμπρής, Κατσούβας, Χατζηγιακουμής 16(1)

Total Page Visits: 517 - Today Page Visits: 1