Α.Ο.Πεύκης – Α.Ε Δικαίου Κω 79-61 (13η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Την ήττα στην Πεύκη γνώρισε η ομάδα μας, με σκορ 79-61.

Στις ήδη γνωστές απώλειες (Χρύσης, Γεωργαδάκης, Τρύπας) προστέθηκε και ο Γιώργος Χατζηγιακουμής που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ενώ με ενοχλήσεις αγωνίστηκε και ο Πέτρος Λάμπρου.

Παρ’όλα αυτά, οι παίχτες του Γιάννη Παπούλη στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ συγκεντρωμένοι και συνεχώς κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-16, με τους Μιχάλη Δρόσο, Χατζησταμάτη, Τριτσάρη και Καραθωμά να “πυροβολούν” από τα 6,75 !  Στο 2ο δεκάλεπτο βρεθήκαμε πίσω με 23-16, αλλά με τον Χατζησταμάτη και τον Βάση μειώσαμε στο 30-27 και με πόντους του Μ.Δρόσου και του Παρβαντώνη το ημίχρονο έκλεισε στο 40-34.

Το….καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο στην ουσία έκρινε τον νικητή, μιας και η άμυνά μας ήταν κάκιστη και το επιμέρους σκορ 26-11.  Στο 4ο μέρος δεν άλλαξε η μορφή του παιχνιδιού και το τελικό 79-61 φάνηκε δίκαιο….

Ακολουθεί το κρίσιμο ματς με τον Α.Ο.Ερμιονίδας την επόμενη Κυριακή στο κλειστό της Κω, όπου η ομάδα μας θέλει στην ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου (74-68).

Υ.Γ. 1 : πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής -όπως σε όλους τους αγώνες Εθνικών και Τοπικών πρωταθλημάτων-, στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου, Αλκη Καμπανού.
Υ.Γ. 2 : μόλις δύο ώρες πριν τον αγώνα είχαμε αντικατάσταση του ενός διαιτητή, καθώς ο κ.Πετρακης αντικαταστάθηκε από τον κ.Κονταρατο, λόγω COVID.

Δεκάλεπτα: 21-16, 40-34, 66-45, 79-61

Διαιτητές: Τσαϊρίδης- Κονταράτος

Α.Ο. Πεύκης (Κτιστάκης): Υφαντής, Παπαδάκης, Τσακίρης 10(2), Αποστολίδης 11, Κορκοσούρας 8(2), Καραδολάμης 19(3), Πατσαντζόπουλος 8, Φιλιππόπουλος 19(1), Λέζος 2, Τσούπρος 2, Ζουρμπάκης, Παπανικολόπουλος

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης):  Δημήτρης Βάση 8(1) , Μιχάλης  Δρόσος  11(3),   Παντελής Τριτσάρης 6(1),  Γιάννης Αντωνόπουλος, Λευτέρης Παρβαντώνης  4, Οδυσσέας Χλαπάνης  3,  Νίκος Καλής 1 ,  Πασχάλης Δρόσος  8,  Πέτρος Λάμπρου  7, Πέτρος Καραθωμάς 7(1), Αντώνης Χατζησταμάτης 6(1)