Α.Ε. Δικαίου – Ανταγόρας 49-43 (κορασίδες-1η αγων.2017/2018)

Με νίκη ξεκίνησε και το φετινό πρωτάθλημα η ομάδα μας, νικώντας τον Ανταγόρα 49-43.

Το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε πολύ πιο εύκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ, ενώ ήταν η 1η φορά που η ομάδα μας αντιμετώπισε το -ιστορικό- σωματείο του νησιού μας, μετά την επαναδραστηριοποίηση του τμήματος μπάσκετ, μιας και πέρυσι δήλωσε μεν συμμετοχή στα πρωταθλήματα, αλλά τελικώς δεν αγωνίστηκε.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγηθήκαμε 12-3, με πρωταγωνίστριες τις Καλαμπόκη και Ηλιου που πέτυχαν από 4 πόντους, για να κλείσουμε το δεκάλεπτο στο +7 (16-9). Στο 2ο δεκάλεπτο η αδικαιολόγητη χαλάρωση στην άμυνα επέτρεψε στους αντιπάλους να πετύχουν εύκολα καλάθια και το ημίχρονο έκλεισε στο 22-22.

Στο 3ο δεκάλεπτο ανέλαβαν επιθετική δράση η Ελβύρα Δρόσου και η Τσαούση (αρνητική στο 1ο μέρος, αλλά καθοριστική στο 2ο) και προηγηθήκαμε με +11 (41-30) στο 30′. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και η 1η φετινή νίκη ήταν γεγονός.

Μέσα στις 2 ρακέτες Ψαρού και Καλαμπόκη  ήταν κυρίαρχες, η Στεργία Δρόσου οργάνωσε με μαεστρία την επίθεση, ενώ έκανε και πολλά κλεψίματα, ενώ η -αρχηγός- Αναστασία Ηλιου ήταν η “ψυχή” της ομάδας σε άμυνα και επίθεση.

Ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε πολύ χρόνο συμμετοχής στις πιο μικρές αθλήτριες (Στεργία Δρόσου γεν. το 2006, Ψαρού το 2004, Τσαούση το 2004, Χατζηκαλύμνιου Μ. το 2003), οι οποίες άριστα ανταποκρίθηκαν στα αγωνιστικά καθήκοντά τους.

Δεκάλεπτα: 16-9, 22-22, 41-30, 49-43

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Χατζηκαλύμνιου Μ. 4, Δρόσου Ελβύρα 7(1), Δρόσου Στεργία 2, Μπότσι 6, Χατζηδαυίδ, Παναγιωτοπούλου, Παπασεβαστού,  Ήλιου 7(1), Τσαούση 11, Ψαρού 8, Καλαμπόκη 4

Total Page Visits: 551 - Today Page Visits: 1