ΕΑΚΑ-Α.Ε.Δικαίου 66-71 (10η αγων. παιδικού 2017/2018)

Με νίκη έκλεισε το πρωτάθλημα η ομάδα μας σήμερα, νικώντας στην Κάλυμνο την ΕΑΚΑ με 66-71.

Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, μιας και από την ομάδα μας υπήρχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, άνω από τους αντιπάλους απειλούσαν μόνο 2 παίχτες. Μάλιστα αν στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν αγωνιστεί οι Βουδούρης και Χατζηγιακουμής θα είχαμε πάρει και εκεί την νίκη και η τελική βαθμολογία θα ήταν διαφορετική.

Με κορυφαίο τον Άγγελο Βουδούρη σε άμυνα και επίθεση και άξιους συμπαραστάτες τους Χατζηγιακουμή και Βασιλειου πήραμε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, σε ένα αδιάφορο -βαθμολογικά- για εμάς παιχνίδι.

Η καλή άμυνα του Βουδούρη στον αντίπαλο playmaker αποδιοργάνωσε την ομάδα της Καλύμνου και καταφέραμε να κάνουμε αρκετά κλεψίματα, ενώ τα 2 φάουλ του Χατζηγιακουμη στο 1ο δεκάλεπτο δεν επηρέασαν την απόδοση της ομάδας μας. Στο τέλος του ημιχρόνου και με 2″ για την λήξη, ο Βασιλειου με σουτ 3π. έστειλε την διαφορά στο +14 (29-43).

Στο β’ μέρος κάναμε κάποια λάθη επιτρέποντας στους αντιπάλους να μειώσουν, χωρίς όμως να απειληθούμε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με σωστές επιλογές διατηρήσαμε το προβάδισμα στο σκορ και κλείσαμε με νίκη το πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 23-21,29-43, 50-54, 66-71

Α.Ε. Δικαίου (Τζομακας):  Μάμμης  2   ,  Εψιμάρης  2 ,   Κοντός        10  , Χατζηγιακουμής           10(1)  , Καπογιαννάτος  , Βασιλείου   17(2)  , Βραχνάς,  Παρασλαρίδης   ,  Βουδούρης   24(4), Ζερβός   6, Κοσσαρης

Total Page Visits: 684 - Today Page Visits: 1