Α.Ε. Δικαίου – Φοίβος 124-29 (2η αγωνιστική ανδρικό 2015/2016)

Πολύ εύκολα η ομάδα μας έκανε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας 124-29 τον Φοίβο.

Με την χαοτική διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι εμφανής από τα πρώτα….δευτερόλεπτα του αγώνα, το παιχνίδι έχασε γρήγορα το ενδιαφέρον των φιλάθλων, μιας και το δεκάλεπτο τελείωσε στο +20 για την ομάδα μας (25-5). Η διαφορά στο σκορ συνεχώς μεγάλωνε μέχρι το +50 του ημιχρόνου (61-11) και κοντά στο +100 (!!!) προς το τέλος του παιχνιδιού.

Ετσι -μοιραία- το ενδιαφέρον στράφηκε αλλού :

όπως για παράδειγμα στην 5αδα του 4ου δεκαλέπτου με τους τέσσερις….Γιώργους (Μανώλας, Τρύπας , Χατζηγιακουμής , Κοντογιάννης) να συμμετέχουν σ’αυτήν !

Ή για το ποιός θα “σπάσει” την 100αρα : το έπραξε με λει-απ ο Γιώργος Τρύπας (100-23), 8’40” για το τέλος….

Ή για το αν θα σκοράρουν όλοι οι παίχτες της 12αδας : ο Γιώργος Μανώλας ήταν ο τελευταίος που δεν είχε σκοράρει και το έκανε 3′ πριν το τέλος (121-29 το σκορ).

Ή για το αν θα πετύχουμε νέο ρεκόρ στην επίθεση : το πέτυχε 10” πριν την λήξη ο Παντελής Τριτσάρης με καλάθι και φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 124-29….Προηγούμενη επιθετική μας επίδοση, ήταν οι 123 πόντοι, από τις 1-12-2012 πάλι απέναντι στον Φοίβο (123-37).

‘Η ακόμα για το πού θα έφτανε η διαφορά στο σκορ, αν δεν είχαμε τόσο κακό ποσοστό στις βολές (μόλις 50%, με 20/40)….

Δεκάλεπτα: 25-5, 61-11, 95-23, 124-29

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος 5(1), Τσάμπαλλας 3, Μανώλας 2, Τρύπας 18(3), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης Π. 22(2), Λάμπρου 14(1), Παρβαντώνης 17(2), Χατζηγιακουμής 23(3), Χατζηφιλίππου 5(1), Κοντογιάννης 7, Παμπρής 6(1)

Total Page Visits: 536 - Today Page Visits: 1