αγώνες εφηβικού σεζόν 2014/2015

Κυριακή, 22 Φεβρουαρίου 2015

Την νίκη που σφράγισε -και τυπικά- την πρόκριση στο Final-4 πέτυχε σήμερα η ομάδα μας, νικώντας 62-25 την ΕΑΚΑ.

Από την αρχή του αγώνα οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα ήταν σοβαροί και με 1ο σκορερ τον Πέτρο Λάμπρου “καθαρίσαμε” το ματς από την αρχή. Εκτός 12αδας ήταν ο τραυματίας Γιάννης Πουλιού, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο αποχωρησε λόγω μικροτραυματισμού ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου .

Υ.Γ. Γιατί σε ένα -βαθμολογικά- αδιαφορο παιχνίδι όπως το σημερινό, ορίστηκαν 2 διαιτητές (μάλιστα ο ένας ήρθε από Κάλυμνο), ενώ σε άλλα παιχνίδια που κρίνονται προκρίσεις, ορίζεται μόνο ένας ??? Τελικά την οικονομική….αιμορραγία που συνεχίζουν να υφίσταται τα ερασιτεχνικά σωματεία δεν τα σκέφτεται κανείς…..

Δεκάλεπτα: 23-4, 42-9, 53-17, 62-25

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας) :Χατζησταμάτης, Καραθωμάς Π. 4,  Μαρίνος , Τσουνάς 6, 4, Σπανός, Τσαμπαλλας Β. 6, Λάμπρου 34, Χατζηφιλίππου 10, Ζωίδης 2 , Τσαμπαλλας Ι., Φωτιάδης

Ε.Α.ΚΑ (Καλαιτζίδης) : Κουκιαϊνης, Μουγκρος, Κούρος 5, Τσαταρος – Κανάκης 11(1), Σαμιος 3, Σκυλλάς, Χαντζαρας, Γαλανομάτης, Μεϊμάρης 6

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015

Το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα (4/4) διατήρησε η ομάδα μας, νικώντας εύκολα τον Καλυμνιακό 76-23, παραμένοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν με 25-4 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο η άμυνα έγινε ακόμα πιο πιεστική, δεν δεχθήκαμε κανένα (!!!) πόντο και το ημίχρονο έκλεισε στο 39-4.

Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο ημίχρονο, και μάλιστα μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου οι αντίπαλοι δεν είχαν πετύχει ακόμα άλλο πόντο ! Ετσι το τελικό 76-23 ήρθε φυσιολογικά.

Υ.Γ. Η σημερινή νίκη αφιερώθηκε στον αρχηγό της ομάδας, Θάνο Ζωίδη, που σήμερα είχε την ονομαστική του εορτή !

Δεκάλεπτα: 25-4, 39-4, 65-9, 76-23

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας) : Καραθωμάς Π. 4,  Μαρίνος  2, Τσουνάς 4, Πουλιού 8, Χατζησταμάτης 5(1), Τσαμπαλλας Β. 7, Λάμπρου 26, Χατζηφιλίππου 15, Ζωίδης 3, Τσαμπαλλας Ι., Φωτιάδης 2

Σάββατο, 29 Νοεμβρίου 2014

Η παράδοση διατηρήθηκε (5/5 με ΕΑΚΑ) και η ομάδα μας έκανε την 3η φετινή νίκη, παραμένοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Χωρίς να κάνουμε καλό ξεκίνημα, ήμασταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (9-18 δεκάλεπτο, 17-38 ημίχρονο), με τον Στέργο Τσουνά να ξεχωρίζει.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερό μας, μιας και υποπέσαμε σε πολλά λάθη και ήμασταν πολύ άστοχοι, με κακές επιθετικές επιλογές. Χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα 7 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, πετύχαμε μόλις 4 πόντους….

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν σαφώς καλύτερο για τους παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα και το τελικό +27 ήρθε φυσιολογικά.

Στα αρνητικά του παιχνιδιού, τα πολλά λάθη που υποπέσαμε, ενώ στα θετικά τα double-double πέτυχαν οι Πέτρος Λάμπρου και Μιχάλης Χατζηφιλίππου .

Δεκάλεπτα: 9-18, 17-38, 28-50, 43-70

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας) : Καραθωμάς Π. 3(1),  Μαρίνος  7(1), Τσουνάς 9, Πουλιού 4, Σπανός 3(1), Τσαμπαλλας Β. 4, Λάμπρου 13(1), Χατζηφιλίππου 23(2), Ζωίδης 4, Τσαμπαλλας Ι.

Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014

Το 2/2 έκαναν σήμερα οι έφηβοι της ομάδας μας, νικώντας τον Ιπποκράτη με 50-49.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη την διάρκεια και είχε συγκλονιστική εξέλιξη, κρατώντας σε αγωνία τον πολύ κόσμο που παρακολουθούσε.

Το χαλαρό μας ξεκίνημα έδωσε την δυνατότητα στους αντιπάλους να προηγηθούν 0-7, αλλά ισορροπήσαμε γρήγορα το σκορ, στο 13-15 του δεκαλέπτου. Ο Στέργος Τσουνάς  έδινε πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και ο Πέτρος Λάμπρου “κάλυπτε” το…κενό του Μιχάλη Χατζηφιλίππου, που σήμερα δεν είχε καλή απόδοση.

Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι φτάσαμε στο τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με την ομάδα μας να προηγείται 50-48. Οι αντίπαλοι κέρδισαν φάουλ και το δικαίωμα για 2 βολές, μόλις 5” πριν τη λήξη. Ευστόχησαν στην 1η (50-49) και αστόχησαν στην 2η, με τον Στέργο Τσουνά να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ !

Δεκάλεπτα: 13-15, 25-23, 34-31, 50-49

Α.Ε. Δικαίου (Δημήτρης Τζομάκας)  :  Μαρίνος  6, Τσουνάς 14, Πουλιού, Τσαμπαλλας Β. , Λάμπρου 17, Χατζηφιλίππου 9(1), Χατζησταμάτης 4, Ζωίδης

Κυριακή, 02 Νοεμβρίου 2014

Νίκη με….σβηστές μηχανές πέτυχαν σημερα οι έφηβοι της ομάδας μας, νικώντας στην Κάλυμνο, τον Καλυμνιακό με 38-98.

Ο Δημήτρης Τζομάκας ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τους Λάμπρου και Χατζηφιλίππου , οι οποίοι έκαναν….κόντρα, ποιος θα “διαλύσει” πρώτος το σύστημα αξιολόγησης P.I.R. : “έπιασαν” 36 βαθμούς ο Λάμπρου (με double-double) και 42 βαθμούς ο Χατζηφιλίππου (με 10/10 δίποντα) !!!!

Οι παίχτες μας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με σωστές επιθετικές επιλογές και σφιχτή άμυνα, προηγηθήκαμε 8-35 στο 1ο δεκάλεπτο !!! Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίσαμε και στο 2ο, με την διαφορά να αυξάνει συνεχώς, και τον Αντώνη Μαρίνο να διαμορφώνει το 19-53 του ημιχρόνου, με buzzer beater τρίποντο !

Ακριβώς στον ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Τσάμπαλλα Β. και Τσουνά να κάνουν εξαιρετική αμυντική δουλειά και τον Πέτρο Λάμπρου να προσφέρει θέαμα με 3 καρφώματα (δες βίντεο ΕΔΩ). Στην τελευταία επίθεσή μας, ο Στέργος Τσουνάς  υπέπεσε σε λάθος, χάνοντας την ευκαιρία να σπάσει την “κατοστάρα”…

Το ντεμπούτο τους με την φανέλα της ομάδας μας, έκαναν ο Βασίλης Χατζησταμάτης (ήρθε από Ηρακλή 2000) και ο Γιάννης Πουλιού (από Ιπποκράτη).

Υ.Γ. μελανό σημείο του αγώνα, ο τραυματισμός στο γόνατο του Αλέξανδρου Μάρκου….

Δεκάλεπτα: 8-35, 19-53, 30-75, 38-98

Α.Ε. Δικαίου (Δημήτρης Τζομάκας)  : Τσάμπαλλας Ι., Μαρίνος 14(2), Τσουνάς 7, Πουλιού 5(1), Σπανός 2,  Λάμπρου 28, Χατζηφιλίππου 29(1), Χατζησταμάτης, Μάρκου 2, Ζωίδης 4, Μούρας 2

Total Page Visits: 478 - Today Page Visits: 2