Final-4 κορασίδων 2016/2017

Στην 2η θέση η ομάδα μας

Ε.Α.ΚΑ.-Α.Ε. Δικαίου 45-42 (Τελικός F-4 κορασίδων 2016/2017)

Την ήττα στον τελικό του Final-4 γνώρισαν οι κορασίδες μας, χάνοντας 45-42 από την Ε.Α.ΚΑ.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, αφού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 7-3. Γρήγορα ισορροπήσαμε το παιχνίδι και προηγηθήκαμε 7-9 στο δεκάλεπτο. Με την καλή μας άμυνα πήραμε μια διαφορά 8 πόντων (16-24), αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε το 3ο φάουλ της Φραζή, με τον Δημήτρη Τζομάκα να την αποσύρει στον πάγκο, μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου. Οι αντίπαλοι μείωσαν στο σκορ εκμεταλλευόμενοι και τα πολλά άστοχα λέι απ της ομάδας μας.

Η κατάρα των φετινών τραυματισμών (μην ξεχνάμε την απουσία με πρόβλημα στο γόνατο της σέντερ μας, Ξένιας Καλαμπόκη) συνεχίστηκε και σε αυτόν τον αγώνα. Το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων (το οποίο επέτρεψαν αδικαιολόγητα οι διαιτητές) είχε σαν αποτέλεσμα τον τραυματισμό στο γόνατο της Δρόσου, αγκωνιά στο ζυγωματικό στην Σκουφεζή, το διάστρεμμα (βλέπε φώτο από την Ροδιακή) της Φραζή, ενώ το αποκορύφωμα ήταν 3 αντιαθλητικά φάουλ (Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟΥ) , που ΔΕΝ καταλογίστηκαν σε αιφνιδιασμούς της ομάδας μας, με τις αντιπάλους να σπρώχνουν την Δρόσου στον αέρα από πίσω και χωρίς καμία επαφή με την μπάλα….. Μάλιστα, θα μπορούσε να πει κάποιος πως αυτό συνιστά και αλλοίωση αποτελέσματος, καθώς τα 2 από αυτά τα έκανε η 1η σκόρερ (και καλύτερη παίχτρια) των αντιπάλων, που θα έπρεπε να έχει αποβληθεί από το 3ο δεκάλεπτο…..

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και η Φραζή με την Δρόσου επέστρεψαν -έστω και τραυματίες- για την τελευταία προσπάθεια. Μειώσαμε 42-40, αλλά οι επόμενες επιθέσεις ήταν άστοχες……

Υ.Γ. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας προς την κάκιστη διαιτησία (και όχι φυσικά προς τον ΓΑΣ Ιαλυσό και τον ΑΟ Κολοσσό) η ομάδα μας δεν πήρε μέρος στην τελετή λήξης του Final-4.

Δεκάλεπτα: 7-9, 18-24, 31-33, 45-42

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Σκουφεζή 3(1), Χατζηδαυίδ, Δρόσου Α.Ε. 19, Χριστοφή, Μπότσι 6, Θεοδωρίδου, Φλάσκου, Χατζηκαλύμνιου, Ήλιου 2, Φραζή 10(2), Τσαούση 2, Παναγιωτοπούλου

Ιαλυσος-Α.Ε. Δικαίου 47-49(ημιτελικός F-4 κορασίδων 2016/2017)

Εκπληκτική ανατροπή και πρόκριση στον μεγάλο τελικό του final-4 κορασίδων!!!!!

Αν και βρεθήκαμε να χάνουμε με 16 πόντους στο 1ο ημίχρονο, με ολική επαναφορά στο 2ο ημίχρονο και καλάθι της Ελβυρας Δρόσου 1,4″ πριν την λήξη, νικήσαμε 47-49 τον Ιαλυσο και προκριθηκαμε στον αυριανό τελικο, όπου θα αντιμετωπίσουμε τον νικητή του ΕΑΚΑ-Κολοσσος.

Στο 1ο ημίχρονο μόνο οι φανέλες θύμιζαν την ομάδα μας, μιας και πραγματοποιήσαμε τον χειρότερο φετινό 20λεπτο. Οι φωνές του Δημήτρη Τζομακα στα αποδυτήρια, φάνηκε να ξύπνησαν τις παιχτριες μας, και μπήκαν με μεγάλη διάθεση για άμυνα στο Β’ μέρος. Η διαφορά μειωνόταν συνεχώς και φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό, όταν η Φιλοθέη Φραζη με 2/2 βολές μείωσε σε 47-46. Στην άμυνα η ίδια πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και πασαρε στην Αλεξάνδρα  Μπότσι, η οποία με 1/2 βολές έκανε το 47-47 με 26″ για την λήξη. Καλή άμυνα στη συνέχεια, με την Φραζη να μαζεύει ένα ακόμα αμυντικό ριμπάουντ στα 6″, να πασάρει στην Ελβυρα Δρόσου στον αιφνιδιασμό και εκείνη να μας χαρίζει τη μεγάλη νίκη-προκριση στον τελικό!!!!

Δεκάλεπτα: 13-10, 28-16, 37-31, 47-49

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Χατζηκαλύμνιου Μ. , Δρόσου Ελβύρα 20 , Παναγιωτοπούλου , Μπότσι Α. 1 , Χατζηδαυίδ , Φραζή 16, Θεοδωρίδου, Φλασκου,  Τσαούση 4,   Ήλιου 4, Σκουφεζη 2, Χριστοφη 2

Total Page Visits: 441 - Today Page Visits: 1