Α.Ε. Δικαίου – Ιπποκράτης 38-40(παγκορασίδες-14η αγων.2016/2017)

Την 1η φετινή ήττα γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη 38-40.

Σε ένα αδιάφορο -βαθμολογικά- παιχνίδι, ο Δημήτρης Τζομάκας είχε εκτός 12αδας τις Καλαμπόκη και Φραζή, ενώ η Ελβύρα Δρόσου αγωνίστηκε λιγότερο από 4 λεπτά και η Ηλιου περίπου 10, έχοντας φυσικά το μυαλό στο Final-4 των κορασίδων το επόμενο Σαββατοκύριακο στην Ιαλυσό. Πάντως πρέπει να σημειωθεί, πως η ομάδα μας είχε ζητήσει την αναβολή του σημερινού παιχνιδιού (υπό τον φόβο κάποιου τραυματισμού, όπως έγινε στο Final-4 νεανίδων), μιας και το Final-4 των παγκορασίδων θα γίνει σε ένα μήνα. Το αίτημα δεν έγινε δεκτό από την τοπική επιτροπή.

Στα καθαρά αγωνιστικά οι μικρότερες αθλήτριες “άρπαξαν” την ευκαιρία και αγωνίστηκαν με πάθος, με την Στεργία Δρόσου (γεν. το 2006), την Τάνια Ψαρού (γεν. το 2004) και την Βαλάντω Τσαούση (γεν. το 2004) να ξεχωρίζουν. Στο 1ο ημίχρονο είχαμε σταθερά το προβάδισμα, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 για την ομάδα μας! Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο υποπέσαμε σε πάρα πολλά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι και πήραν 1 και μοναδική φορά το προβάδισμα στο τελικό 38-40.

Τα ζευγάρια του Final-4 που θα γίνει στην Κω 29-30 Απριλίου 2017, θα είναι : ΑΕ Δικαίου – Κολοσσός και ΓΑΣ Ιαλυσος-Ιπποκράτης.

Δεκάλεπτα: 10-9, 24-15, 35-28, 38-40

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Ξενίκα, Χατζηκαλύμνιου Μ. 6, Δρόσου Στεργία 1, Δρόσου Ελβύρα 2, Παναγιωτοπούλου 3, Μπότσι Α. 8, Χατζηδαυίδ 1, Ρούφα, Παπασεβαστού,  Τσαούση 9, Ήλιου 4, Ψαρού 4

Total Page Visits: 559 - Today Page Visits: 1