Final-4 παίδων 2016/2017

Στην 4η θέση η ομάδα μας

Κολοσσός-Α.Ε. Δικαίου 68-58(μικρός τελικός F-4 παίδων 2016/2017)

Ήττα και στον μικρό τελικό και 4η θέση για την ομάδα μας στο φετινό Final-4.

Σήμερα ηττηθήκαμε από τον Κολοσσό με σκορ 68-58, με την ομάδα της Ρόδου να έχει περισσότερες λύσεις από τον πάγκο της.

Στην αρχή του παιχνιδιού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 22-9, αλλά το 2ο δεκάλεπτο είχε ένα όνομα : Πέτρος Καραθωμάς !!! Σ’ αυτό το σημείο του παιχνιδιού παίξαμε πολύ καλή άμυνα (ο Αρθουρος Τζαράι ήταν πολύ αποτελεσματικός), με τον Πέτρο να πετυχαίνει τους 18 από τους 23 πόντους της ομάδας μας. Έτσι κλείσαμε το ημίχρονο στο +2 (30-32).

Με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου βρεθήκαμε και στο +7 (33-40), αλλά η άμυνα 2 και 3 αντιπάλων πάνω στον 1ο σκορερ της ομάδας μας, έφερε την κούραση και βρεθήκαμε στο -2(48-46). Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι αντίπαλοι με πολυφωνία στην επίθεση πήραν την νίκη και την 3η θέση στο Final-4

Πρώτος σκόρερ του Final-4 ήταν ο Πέτρος Καραθωμάς που πέτυχε συνολικά 59 πόντους.

Πρωταθλητής Παίδων Δωδεκανήσου ανακηρύχθηκε ο Ιαλυσός, που νίκησε εύκολα στον τελικό τον Ιπποκράτη 62-34

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Γ.Α.Σ. Ιάλυσος- Α.Ε. Δικαίου 76-42

Ιπποκράτης – Κολοσσός 57-49

ΤΕΛΙΚΟΙ

Κολοσσός – Α.Ε. Δικαίου 68-58/μικρός τελικός

Γ.Α.Σ. Ιάλυσος- Ιπποκράτης 62-34/ μεγάλος τελικός

Υ.Γ. Έλειπαν σε σχολική εκδρομή ο Νίκος Μαρίνος, ο Διονύσης Χατζηγιάννης, ο Νίκος Βασιλείου και ο Αποστόλης Κοντός

Δεκάλεπτα: 22-9, 30-32, 48-46, 68-58

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Καραθωμάς Π. 36(1), Ξενίκας 6(1), Πανάτος, Χριστοφης 1, Τσάνι, Ψωμαδάκης, Ματθαίος, Τζαράι 10, Καραθωμας Σ. 5, Κοσσαρης

Ιαλυσος-Α.Ε. Δικαίου 76-42(ημιτελικός F-4 παίδων 2016/2017)

Ήττα στον ημιτελικό από τον -καλύτερο- ΓΑΣ Ιαλυσο, με σκόρ 76-42.

Οι αντίπαλοι πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ και δικαίως αύριο θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή.