Final-4 ανδρών 2016/2017

Στην 3η θέση η ομάδα μας

Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 (74-46 μικρός τελικός Final-4 ανδρών 2016/2017)

Εύκολη νίκη στον μικρό τελικό του Final-4 επί του Ηρακλή 2000, με σκορ 74-46 & κατάληψη της 3ης θέσης.

Χωρίς τον τραυματία Ζαφείρη Δρόσο (από τον χτεσινό ημιτελικό), ξεκινήσαμε πολύ δυνατά τον αγώνα και γρήγορα πήραμε διψήφια διαφορά πόντων (29-12 το δεκάλεπτο). Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς, με την μέγιστη τιμή το +30 (61-31) του 3ου δεκαλέπτου.

Οι “πιτσιρικάδες” Καραθωμας, Χατζηφιλίππου  και Τσάμπαλλας, κάλυψαν αποτελεσματικότατα το κενό του Ζαφείρη στην θέση του play maker, ο Παρβαντώνης ήταν 1ος σκόρερ, ενώ ο Δημήτρης Τζομάκας είδε όλους τους παίχτες του να σκοράρουν.

* Αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη της ομάδα μας (σε ισάριθμες συναντήσεις) απέναντι στον Ηρακλή 2000.

** Εκτός 12αδας ήταν ο τραυματίας Ζαφείρης Δρόσος και οι Τζουρτζιώτης , Μανώλας

Δεκάλεπτα: 29-12, 42-25, 61-31, 74-46

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας)Γεωργαδάκης 5(1), Τριτσάρης 11(1), Παρβαντώνης 19(5), Χατζηφιλίππου 5, Αντωνόπουλος 6, Καραθωμάς Π. 8, Καλής 4, Παμπρής 6, Δρόσος Αντ. 1, Σπανός 3(1), Τσάμπαλλας 6(2)

Α.Ε. Δικαίου – Καλλιθέα 55-61 (ημιτελικός Final-4 ανδρών 2016/2017)

Την ήττα στον ημιτελικό του final-4 απέναντι στην Καλλιθέα γνώρισε η ομάδα μας, με σκορ 55-61.

Στο 1ο ημίχρονο είχαμε πολύ καλή απόδοση, με τους Τριτσαρη και Παρβαντωνη να ελέγχουν τα ριμπάουντ και να παίζουμε καλή ομαδική αμυνα, και έτσι προηγηθηκαμε με +2(33-31).

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου καταφέραμε να προηγηθουμε με 44-34, αλλά σε εκείνο το σημείο η αποβολή του αντιπάλου σέντερ (Εκινέ), μάλλον αποσυντόνισε την ομάδα μας, μιας και δεχθήκαμε ένα σερί 0-15, με το σκορ στο 44-49.

Έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δίλεπτο, με το σκορ στο 53-57,  με τον Τριτσαρη και τον Ζαφείρη Δρόσο να αστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα και κάπως έτσι γνωρίσαμε την πρώτη μας ήττα, μετά από 2 αήττητες σεζόν….

Στον αυριανό μικρό τελικό θα αντιμετωπίσουμε τον Ηρακλή 2000, με τον Ζαφείρη Δρόσο να είναι αμφίβολος.λογω τραυματισμού.