final-4 παγκορασίδων 2016/2017

Η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση !

Α.Ε. Δικαίου – Ιαλυσος 27-39(τελικος final-4 παγκορασίδες 2016/2017)

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε στον τελικό του Final-4, χάνοντας από τον ΓΑΣ Ιαλυσος με σκορ 27-39.

Στο 1ο ημίχρονο έγιναν πολλά λάθη και από τις 2 ομάδες, εξού και το μικρό σκορ (15-14) μετά από 20′ παιχνιδιού. Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, οι αντίπαλοι πήραν μια μικρή διαφορά (19-26), αλλά η ομάδα μας ήταν εξαιρετικά άστοχη στην επίθεση, ενώ δεχθήκαμε αρκετούς αιφνιδιασμούς.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο 4ο δεκάλεπτο, με τους αντιπάλους να είναι σαφώς καλύτεροι σ’ αυτό το σημείο του παιχνιδιού. Ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, με την Αλεξάνδρα Μπότσι να αναδεικνύεται 1η σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 5-6, 15-14, 19-26, 27-39

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Χατζηκαλύμνιου Μ., Δρόσου Στεργία, Δρόσου Ελβύρα 9, Παναγιωτοπούλου,  Μπότσι Α. 12, Χατζηδαυίδ,  Τσαούση 2, Ήλιου, Καλαμπόκη 2, Φραζή 2, Ρούφα, Ψαρού

Α.Ε. Δικαίου – Κολοσσός 43-33(ημιτελικος final-4 παγκορασίδες 2016/2017)

Νίκη στον ημιτελικό και πρόκριση στον αυριανό μεγάλο τελικό !

Η ομάδα μας κέρδισε τον Κολοσσό με 43-33 και θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου στο πρωτάθλημα παγκορασίδων.

Στο 1ο ημίχρονο ξεκινήσαμε δυνατά τον αγώνα, αλλά όντας εξαιρετικά άστοχοι σε πάρα πολλά εύκολα λέι-απ, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 18-20. Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Ελβύρα Δρόσου πέτυχε 3 συνεχόμενα καλάθια (με ισάριθμα κλεψίματα) και προηγηθήκαμε 24-20, πιέσαμε στην άμυνα και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 33-29. Στο 4ο δεκάλεπτο, με 6′ για την λήξη και το σκορ στο 37-31, η Φραζή χρεώθηκε με το 4ο φάουλ, αλλά η καλή μας άμυνα (δεχθήκαμε μόλις 4 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο) και 6 συνεχόμενοι πόντοι της Χατζηκαλύμνιου στο τέλος, μας έφεραν την νίκη-πρόκριση στον τελικό !!!!

Πολύ καλή παρουσία στην άμυνα (με πολλά κοψίματα και ριμπάουντ) είχε η Καλαμπόκη, που ξεπέρασε τον τραυματισμό της και αγωνίστηκε ξανά, ύστερα από -σχεδόν- 2 μήνες, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Ρούφα και Ψαρού.

*Στον τελικό θα αντιμετωπίσουμε τον ΓΑΣ Ιαλυσό, που νίκησε 41-30 τον Ιπποκράτη.

Δεκάλεπτα: 8-10, 18-20, 33-29, 43-33

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Χατζηκαλύμνιου Μ. 6, Δρόσου Στεργία, Δρόσου Ελβύρα 19, Παναγιωτοπούλου 2,  Μπότσι Α. 2, Χατζηδαυίδ,  Τσαούση , Ήλιου, Καλαμπόκη 2, Φραζή 12

Total Page Visits: 597 - Today Page Visits: 1