Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 52-60 (παιδικό 2009/2010)

Την ήττα στο ντέρμπι για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του παιδικού πρωταθλήματος, γνώρισε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας χάνοντας από τον πρωτοπόρο -και αήττητο- Ηρακλή 2000 με σκορ 52-60. Ηταν ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, μιας και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ, χωρίς κανένας να μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από 2-3 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά με τις ομάδες να είναι πολύ άστοχες και νευρικές. Χαρακτηριστικό είναι πως στο 6ο λεπτό το σκορ ήταν 1-2 ! Βέβαια, σ’ αυτό συντέλεσε και το τσουχτερό κρύο που επικρατούσε στο ανοιχτό γήπεδο του Πυλίου (κύριοι τοπικοί άρχοντες, ένα κλειστό ζητάμε επιτέλους……) που δυσκόλευε τις προσπάθειες όλων των παιδιών. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ 8-9, αλλά και στο 2ο δεκάλεπτο το μοτίβο ήταν το ίδιο και το ημίχρονο έκλεισε στο 21-22.

Μπροστάρηδες στην επίθεση ήταν ο Νίκος Καλής και ο Γιώργος Κοντογιάννης, αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδιναν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στους αντιπάλους, και έτσι η ομάδα του Πάρη Χατζηδαυίδ δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει 36-39. Ετσι φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις ομάδες χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά με την ομάδα μας να παίζει κακή άμυνα στα τελευταία λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στον Χατζησταμάτη να “καθαρίσει” το ματς -στην ουσία μόνος του- μιας και πέτυχε συνεχόμενα καλάθια, φτάνοντας στο τελικό 52-60.

Τώρα η ομάδα μας έχει σαν στόχο την 2η θέση, κάτι που είναι απολύτως εφικτό, μιας και ακολουθεί βατό πρόγραμμα…..

Δεκάλεπτα : 8-9, 21-22, 36-39, 52-60

Α.Ε.Δικαίου (Χατζηδαυίδ Π.) : Ζωίδης 4, Κροτήρης 6, Καλής 12, Δρόσος Μιχ. 6, Μαλλιάς, Χοχλαστός, Κοντογιάννης 24(2)

Ηρακλής 2000 (Τζομάκας) : Χατζησεβαστός, Χατζηγιακουμής, Χατζηάμαλλος 5(1), Κοντίτσης 6, Σκαλτσογιάννης 10, Χατζησταμάτης 39(2)

Total Page Visits: 593 - Today Page Visits: 1